| cOFFee666 a întrebat:

Am 11 ani dar stiu foarte bine sa umblu pe pc dar sa trecem la subiect..., De fiecare data cand pornesc pc porneste cum trebuie apoi imi apare o parola o sciriu
imi apare welcome dar timp de 1 min asa sta apoi imi porneste imaginea si bara de start nu apare si nici iconitele doar imaginea de fundal si casa pot naviga pe el trebuie sa apas ctrl+alt+delete casa porneasca task manager si sa pot umbla pe el.Intrebarea mea este cumpot sa fac ca pc-ul meu sa porneasca normal?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

.Malware în sistem, sistemul nu e dimensionat pentru hardware-ul pe care este instalat(adică foloseşti Windows 7 pe hardware dimensionat să lucreze cu Linux sau Windows Xp) şi sau Windows-u nu e optimizat(mai mult ca sigur instalat numai cu next next că românu atâta ştie) şi nici aplicaţiile dimensionate pentru configuraţia de pc respectivă.
În cazult tău şi în cele de mai sus o resoftare cum trebuie cu ca(şi) lumea(adică formatare completă de hard disc)cu un sitem de operare original şi adaptat la hardware-ul pe care se va instala(de exemplu nu are sens să pui Windows 7 Ultimate pe un Pc cu 2 Gb ram şi un Cpu single core că vei munci degeaba sau să instalezi Windows 7 starter pe un Pc ce are un Gb ram şi un single core că tot acolo ieşi) (a fi original nu are legătură cu legalitatea licenţei ci doar cu provenianţa acestuia), apoi optimizat, iclusiv optimizate aplicaţiile în funcţie de hardware-ul pe care este instalat şi vei vedea că totul se va mişca mult mai rapid şi problema ce o ai nu va mai apărea
Succes

| cOFFee666 explică (pentru DeyCj):

Acum folosesc win7 Ultimate si nu prea inteleg din cate ai spus mai sus ca nu are sens sa ruleze pe 2gb rami (cat despre cpu nu m-am uitat.) dar functioneaza perfect cu nitele setari.big grin si odata la 4 luni schimb userul si creez altul.happy

| DeyCj a răspuns (pentru cOFFee666):

Depinde la ce-i spui tu perfect. Dacă te referi la un boot în 40 de scunde,„please Wait-uri" și aplicații ce se deschid în 4 secunde, atunci înseamnă că merge „perfect". Real nu așa ar trebuie să funcționeze, la care se adaugă faptul că te-ai lăcomit ca Românu.Folosești o mizerie comercială elaborată de Microsoft pe post de versiune de test, da strict de test, NU pentru uzul normal.Pentru uzul normal, cea mai ok versiune ar fi profesional-ul sau pentru uzul casnic Home Premium-ul, desigur cu Futures-urile inutile, ca Xps viewer și altele eliminate,. Apoi optimizat pentru hardware-ul și la ce-ți folosești pc-ul, tweack-at firewall-ul pentru o securitate reală, nu prostii cu așa numiți antiviruși(real țepe comerciale ce face userul naiv să creadă că chiar este protejat.în realitate nici vorbă! că un virus real nici un antivirus de-ăsta nu-l va vedea, dar asta nu înseamnă că un virus de-ăsta nu există)instalarea și configurarea de Windows NU se face după ureche sau internet, așa cum va place vouă să faceți ci cum trebuie! Că „merge" ăsta e pur noroc.Că nu merge cum trebuie e realitate!, la care se adaugă și posibilele probleme hardware mai ales dacă se folosește soft furat! happy

| cOFFee666 explică (pentru DeyCj):

Mi-am cumparat windows la 200 lei odata cu PC-ul(tin re mentionez ca e emachines, placa video Nvidia, si amd (dracu stie ce inseamna) si il instalez odata la 2-3 ani cand incep sa ma descotorosesc de el alte ori ii creez alt user cu programe antivirus care nu-s piratate ci cumparate cele de pe internet (pirateria) Nu sunt mereu chiar asa de funtionabile mai au si erori false de genul ca acum 2 ani pana sa intalez windowsul cumparat aveam Avast Antivirus piratat si deschideam rare ori linkuri de google si imi spunea Virus Detected dar era o alrma falsa asa ca nu mai folosesc piraterii decat pentru jocuri video(metin, cs, contul de steamhappy ) si cand ma mai bate gandul ca este si intrezisa si poate fi sanctionata cu amenda ma cam iau fiorii ca de ce sa imi iau un antivirus de pe net la care imi pot duce singur la "Moartea" pc-ului cand imi pot cumpara unul il trec pe un stick/DVD si il am toata viata.zi tuhappy

4 răspunsuri:
| anonymous1sau1nu a răspuns:

Formateaza-l cum trebuie