| Condrache_Marian_1989 a întrebat:

am 2 placi video și dacă ar putea cineva sa-mi spună ce capacitate are fiecare placa în parte Intel HD Graphics 2500 si Radeon HD 8470D. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

În primul rând, Intel HD Graphics nu este placă video, este un accelerator grafic pentru procesoare sau chipset-uri, integrat. Așa zisa memorie VRAM (video random acces memory) pe care o au procesoarele Intel constă de fapt în share-ul de memorie RAM. Adică, nefiind memorie video dedicată, pentru a se afișa o imagine vizuală pe un ecran, pe un dispozitiv, procesorul respectiv colectează o parte din memoria RAM(adică memoria RAM este distribuită în mod automat) și o folosește pentru afișarea imaginii pe ecran sau mai mult, pentru grafică 3D complexă (jocuri spre exemplu). Nu pot să-ți precizez ce cantitate de memorie RAM este alocată respectivului accelerator grafic "Intel HD Graphics 2500" dacă nu știu cu ce procesor avem de-a face. Sunt mai multe serii de procesoare de la Intel care folosesc acest accelerator grafic : i5 3570s, i5 3570T, i5 3570, i3 3250. Prin urmare, nu este o memorie fixă, el împrumută din memoria RAM cât are nevoie (128Mb, 256Mb, 512Mb, 1Gb, 1, 5Gb, 2Gb...).

Pentru Radeon HD 8470D este același lucru, este un accelerator grafic care, în aceeași manieră, rezervă o parte din memoria RAM pentru a o aloca memoriei grafice.

La "plăcile" integrate nu există conceptul de "memoria fixă VRAM". Ea variază continuu.

Doar plăcile video dedicate folosesc o memorie VRAM fixă, independentă de memoria RAM.

Pe viitor, tine minte, întotdeauna o placă video dedicată(DGPU - discrete Graphic process unit) va fi net superior unui accelerator grafic integrat sau chipset video integrat ( "IGPU" - Integrated Graphic process unit).

| PainTech a răspuns (pentru GPA):

"Pe viitor, tine minte, întotdeauna o placă video dedicată(DGPU - discrete Graphic process unit) va fi net superior unui accelerator grafic integrat sau chipset video integrat ( "IGPU" - Integrated Graphic process unit)."

**Daca sunt din aceeasi perioada. Nu comparam placi video dedicate de acum 15 ani cu procesoare grafice integrate noi.

| GPA a răspuns (pentru PainTech):

N-am precizat asta, mi-a scăpat d'oh, thanks for the tip tongue

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Dupa denumire Intel HD Graphics 2500 este placa grafica integrata si foloseste RAM-ul tau pe post de memoria, deci nu are VRAM propriu-zis.
Radeon HD 8470D este placa video dedicata dar la specificatii spune ca are System Shared, deci se comporta tot ca o placa video integrata? ca si frecventa Radeon HD 8470D are 800 Mhz.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce intelegi prin capacitate? Cantitatea de memorie pe care o folosesc e irelevanta. Radeonul e clar mai rapid.