| NoBodyOriginal a întrebat:

Am cea mai mare urgenta. Ce pot face pentru usage de 100% la disk si 90% sau mai mult la Memory? Am Windows 10 Pro si toate update-urile la zi. Am dezactivat SysMain (SuperFetch) si Windows Search dar nimic. Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In Task Manager poti vedea care rutina iti incarca atat de puternic procesorul.
Daca este ceva cu un nume necunoscut sau suspect, atunci se poate opri fortat.
Daca dupa oprire fortata re-porneste din nou, apare din nou pe lista rutinelor, atunci mai mult ca sigur este ceva malware (virus) si trebuie scanat /curatat cu un program antivirus bun.

| NoBodyOriginal explică (pentru Bula):

Sunt multe de la Service Host. Nu stiu toate ce fac. Acum cel care ocupa cel mai mult e Serive Host: CDPUserSvc_23bc1. Sti ce e?
Si mai e Service Host: Diacnostising Policy, Service Host: Windows Event Log si Service Host: Windows Manager.

| Bula a răspuns (pentru NoBodyOriginal):

Ai incercat sa le opresti fortat?
Care a reaparut dupa oprire si cu ce procentaj de incarcare?

| NoBodyOriginal explică (pentru Bula):

Nu am incercat ca nu stiu la ce folosesc.
Si nu vreau sa ma risc

| Bula a răspuns (pentru NoBodyOriginal):

Nu risti nimic, in cel mau rau caz se opreste un program a Wundows-ului sau chiar calculatorul, iar dupa repornire va functiona iarasi, ca acum.

| NoBodyOriginal explică (pentru Bula):

Am gasit programele ce pot fi oprite. Dar am o intrebare. Nu pot opri Security Center. E pe automatic cu delay startup. Asa ca as vrea sa il pun pe manual. Dar butoanele nu functioneaza. Ma poti ajuta?

| Bula a răspuns (pentru NoBodyOriginal):

Centrul de securitate este un serviciu intern a Windows-ului, nu e indicat sa-l opresti (si e si mai greu).
Cu el trebuie sa functioneze windows-ul, fara multe resurse folosite.

| NoBodyOriginal explică (pentru Bula):

Am vazut ca e Safe sa ii dai disable. Plus de asta imi ofera delay la startup
Apropo, ai un Facebook ceva pe care sa vorbim mai usor? Te rog? Ca vad ca tu ma poti ajuta

| Bula a răspuns (pentru NoBodyOriginal):

Nu stiu ce este "CDPUserSvc_23bc1", nici nu l-am gasit documentat.
Este posibil sa fie un malware - fa o scanare oline a sistemului:
https://www.eset.com/us/home/online-scanner
Pune toate optiunile (casutele) la verificare cuseveritate maxima!

| NoBodyOriginal explică (pentru Bula):

Bine, mersi
Si, Windows Event Log? E vreo consecinta nedorita daca ii dau disable?

| Bula a răspuns (pentru NoBodyOriginal):

Nu, doar va fi greu sa depaneze vreun specialist, ce activitati s-au intamplat pe calculatorul tau. big grin

| NoBodyOriginal explică (pentru Bula):

Se intampla exact aceleasi lucruri. Am dat un scan cu Avast. Mi-a detectat niste fisiere suplimentare nedorite ce folosea RAM-ul

| Bula a răspuns (pentru NoBodyOriginal):

Ti-am dat link-ul de la Eset.
Recunoaste mult mai multe atacuri.
Dupa scanare trebuie restartat sistemul si vazut atunci, ce se mai intampla.

14 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Up!

| GPA a răspuns:

Ca să nu scriu un roman întreg despre această problemă, te pot ajuta. Trimite-mi datele de conectare (ID, password) în privat (folosește Supremo) : https://www.google.com/......https?/url