| anonim_4396 a întrebat:

am incercat sa reformatez un hard de 500gb cu windows xp si la un moment dat cere restart si-a dat restart dar de atunci ramane blocat la prima imagine care apare la aprindere
"Asus a I series..."
am incercat cu un alt hard mai vechi de 20gb si vad ca merge
exista vreo solutie sa il recuperez pe cel de 500gb vreun buton de panica cv de resetare laughing? mentionez ca windowsu nu are nici o problema. este cumparat si mereu si-a facut treaba cum trebuie
DAU FUNDA!
Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

S-ar putea sa fie defect HDD-ul. Incerca cu un program de low level format:
https://www.google.ro/#q=low+level+format
Pune-l ca al 2-lea HDD la un computer si formateaza-l cu aceste programe. Nu stiu de la ce firma il ai (Stargate sau WD). Una din ele a propriul program pe site.

| deM0 a răspuns (pentru Salontanul):

Samsung dar cum? sa bag hdd de 20gb la pc si cu programu care mi l-ai dat tu sa-l repar pe cel de 500gb?

| Salontanul a răspuns (pentru deM0):

Da. Bagi HDD-ul de 20 Gb. Instalezi Windows-ul pe el si pui al doilea HDD pe cel de 500. Apoi instalezi programele alea si dai format. Poti sa incerci si cu formatarea sectorului mbr (sector separat pe care sunt scrise informatiile despre programele instalate pe HDD):
https://www.google.ro/#q=formatare+mbr
Tot asa le iei pe rand si le incerci.

| jhonny999 a răspuns:

Incearca cu Hiren's Boot, la sectiunea Hdd tools vei gasi mai multe utilitare pentru testare si recuperare Hdd, foloseste Hdd Regenerator.
Descarci Hiren's Boot de pe site-ul oficial mai usor de lucrat cu ver 10.1
Il scrii pe un Cd ca Disc Bootabil.bootare va fi ca la Windows, asa ca prioritatea de boot sa fie Cd-rom.