| CRC98 a întrebat:

am laptop AoD260 (Acer aspire one) windows 7 32 bit 1 gb ram ddr2, 256 mb la placa video,1, 66 GHz si 512kb cache Intel atom, si ma gandeam sa pun 2 gb ram ddr3?
Ce jocuri ar merge bine?
FUNDA

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Daca laptopul tau are DDR2 atunci numai DDR2 ii p; oti pune.Nici daca ai vrea nu ai cum.De ce? Pt ca daca te uiti la o memorie vei vedea ca ele au o taietura undeva.Ei daca compare doua memorii sau 3 una DDR una DDR2 si una DDR3 vei observa ca acea taietura se afla in cu tot alt loc, ca urmare nu vei avea cum sa o introduci in acel slot.Este ca si cum ai incefca sa pui un stecher din Anglia intr-o prize din Romania.Ce poti face este sa vezi viteza memoriei tale DDR2 cit este si apoi sa te informezi ce viteza a memoriei suporta laptopul tau si cita memorie ca capacitate suporta acel laptop. Dupa stiind aceste date poti pune un maxim de memorie ca si capacitate si de viteza maxima.De ex sa zicem ca laptopul tau suporta o memorie de max 2 Gb si 1600MHz.Tu atit poti face sa pui astea.Insa doar cum am spus daca suporta.Viteza de 1600MHz este cea mai mare in cazul laptopurilor.Ce jocuri ar merge bine? Cele mai usoare, mai simple.De obicei laptopourile sint facute pentru alte utilitatti nu pentru jocuri.Doar laptopurile care specifica ca sint pentru jocuri alea da fac ce spune ca fac.Dar nu si ce ai tu.

| CRC98 explică (pentru relian):

Multumesc pentru raspuns, dar oricum eu ma joc mai mult jocuri pe browser ca astea mi se misca foarte bine!

9 răspunsuri:
| Klaudiu214 a răspuns:

Nu poti pune 2gb ram ddr3 pentru ca sloturile tale de rami sunt ddr2

| CRC98 explică (pentru Klaudiu214):

Dar pot sa pun 2 gb de ddr2 daca ar fi happy

| Klaudiu214 a răspuns (pentru CRC98):

Pai sloturile de rami din placa de baza maxim sunt 4 sloturi. mai sunt si alte placi de baza care au doar 2 sloturi. daca ai doar 2 sloturi de ram un slot deja il ai ocupat cu 1 GB ram deci ai mai avea inca un un slot de ram. iar daca placa de baza are 4 sloturi atunci mai ai 3 sloturi libere deci oricum mai poti pune o placa de 2GB ram. FUNDA?big grin

| CRC98 explică (pentru Klaudiu214):

Iti dau vot ca am pus Funda la alt cineva.

| Klaudiu214 a răspuns (pentru CRC98):

Da scuze am vazut dupa ce am raspunslaughing

| relian a răspuns (pentru CRC98):

Tu ai spus clar ca ai laptop, ei si eu nu am vazut laptop cu 4 sloturi.Nu stiu daca exista asa ceva laptop cu 4 sloturi dar 2 da.Insa poate avea si doar un singur slot cum este cazul netbookurilor alea asa au doar un singur slot.Cu cit este mai subtire acel laptop cu atit are mai mult ca sigur doar un slot.Si ti-am spus cum sta treaba.Desfa tu singur capacul ala de pe spatele latopului ca are doar un surub sau doua si acolo o sa vezi cite sloturi are laptopul tau.Nu se intimpla absolut nimic daca deschizi.Nu trebuie sa iti fie teama ca strici ceva ca nu ai ce.Si apoi eu nu-s curios de funde daca asta te doare ca ai gresit ca ai dat funda mie.Nus curios nici de funde nici de tricouri.Insa ce eu am spus asa este nu 4 sloturi nu alte povesti.Eu ce am spus am aratat exact legat de laptopul tau.Altii te baga in ceata cu alte informatii care nu se poitriveste nu se aplica la ce ai tu.4 sloturi ai daca ai desktop, ceea ce nu este cazul tau.Atunci de ce sa te bag eu in alte povesti daca nu este cazul? Mai rau te voi incurca danduti informatii de la altceva.Si daca voiai sa vezi intr-adevar ce ai, cautai pe net si gaseai.Ce ai tu se numete NETBOOK asa cum am spus eu si ca urmare ai doar un singur slot atit si nimic mai mult.Este laptop ca al tau care are DDR3 dar al tau are DDR2, probabil ala costa ceva mai mult.Si placa video nu cred ca ai cit spui tu 256 Mb ci ai doar Shared adica memoria de la video se imparte sau se ia de la rami nu stiu exact.Deci video tau nu are memorie dedicata, adica sa zici atita memorie are video care o foloseste doar pentru video.Cam asta este netbookul tau.In rest este asa cum ai aratat.PLaca ta video se numeste Intel GMA3150 si suporta direct X9 ca de aia ai instalat si wind 7 pe el.Si suporta doar maxim 2GB de RAM ATIT SI NIMIC MAI MULT. Daca vrei sa pui trteb sa il scoti pe ala de 1 gb, sa cumperi altu de 2 Gb si sal pui acolo.Asta este tot ce poti sa faci.Dar vezi ce viteza are ramu tau sa cumperi unu la fel sau intrebi la magazin pe ala ce viteza maxima suporta netbookul tau la ram.Bafta si poti lua funda si daio cui vrei ca nu sint curios.Am vrut doar sa te ajut.Si daca vrei tricouri iti dau eutricouri si de firma de care doresti, am tricouri cu etichete pe ele niciodata nu le-am puratat si numai de firma. Funde nu string balarii.Asteas copilarii.

| IoaNaa00 a răspuns:

Eu am tot Acer aspire one, dar nu este pentru jocuri. E mai mult pentru office...deci nu cred ca ar merge foarte bine.

| Abe91 a răspuns:

Nu poti pune 2gb ram ddr3 daca placa ta de baza nu este compatibila cu ddr-ul 3, si nu cred vazand procesor-ul.