| Sniper123 a întrebat:

Salut Tpu.Am o intrebare:cand deschid pc imi apare o imagine in care trebuie sa aleg:start windows normaly,safe mode, last known good configuration.Aleg start windows normaly dar...o ia de la capat(imi apare din noi img in care trebuie sa aleg).Ce trebuie sa fac? Trebuie sa reinstalez win?(am win xp)

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Iti apare asa pentru ca sistemul de operare s-a inchis brusc ultima data! Porneste-l si lasa-l asa fara sa alegi nimic, dupa ce trec secundele din dreapta jos se deschide singur. Daca nu se deschide, baga un CD cu windows XP si da-i un REPAIR.

| dannyel86 a răspuns:

Daca "start windows normaly" nu rezolva problema si nici daca dupa secundele scurse de pe ecran nu se incarca Windows-ul, atunci exista o problema in sistem. Incearca, ca ultima solutie, incarcarea sistemului in Safe Mode, iar daca reusesti sa intri in Windows, du-te in My Computer, click dreapta pe partitia C, Properties, Tools, iar la Error Checking apesi "Check now", bifezi cele 2 casute, apoi "Start". Vei primi un mesaj din Windows la care dai "ok", apoi restartezi calculatorul din Windows, in incercarea de a-si corecta erorile. Daca acesti pasi nu sunt posibili, recomand reinstalarea sistemului de operare.