| T4zu a întrebat:

Am o intrebare din domeniul IT pentru cunoscatori, astept raspunsuri care intr-adevar ma pot ajuta.
Ei bine, am un SSD Kingston de 120GB si o singura partitie C:/, care i se aloca un total de 111GB.
Problema suna cam asa: Am sters un fisier din partitie care ocupa 9GB, dar inainte de asta am dat proprietati pe disk C:/ si aveam liber 60GB, iar dupa stergerea lui (adica a fisierului de 9GB), nu am vazut nici o schimbare la grafic, adica am intrat iar in proprietati si mi-a spus ca tot 60GB am liber in ciuda faptului ca fisierul disparuse, mentionez ca l-am sters cu comanda SHIFT+DELETE.
Acum am facut un nou calcul:
*Am dat proprietati pe disk C:/ si spune asa "USED SPACE 103GB" si "FREE SPACE 7, 63GB"
*dupa ce am spus mai sus am intrat in control panel si am activat setarea ca sa pot vedea "HIDEN files, folders and drives"
*pe urma am intrat in C:\ si am selectat chiar la inceput toate obiectele de acolo avand un total de 93, 6GB utilizat pe disk
*am facut un calcul care mi-a dat dreptate 111GB total utilizabil - 93, 6 GB total utilizat = 17, 4 GB total free space. Deci e impotriva la ce zice in proprietati, cum ca ar fi doar 7, 63GB total free space, daca am face un calcul e o eroare de aproximativ 9GB, adica fisierul sters de mine care nu mai exista in PC.
INTREBAREA ESTE: ESTE BUN CALCULUL FACUT DE MINE DEOARECE INAINTE DE STERGEREA ACELUI FISIER CAPACITATEA TUTUROR FILELOR (si cele hiden) ERAU EXACT CU CE SPUNEA IN PROPRIETATI LA DISK C:/ LA USED SPACE? Astept idei, solutii cu care pot sa rezolv aceasta eroare si bine inteles cel mai aprofundat si de ajutor comentariu va primi FUNDA!

5 răspunsuri:
| CinevaNou a răspuns:

Asta e din cauza ca unele fisiere sunt ascunse si nu le poate afla dimensiunea(chiar daca dai show hidden files).
In schimb, cand dai properties la C, iti zice spatiul corect pentru ca e calculat altfel.
Totusi e dubios ce ai observat tu legat de fisierul acela. Poti sterge si folderul in care se afla acel fisier?

| Andrei7520152 a răspuns:

Din propria experienta pot spune doar ca una bucata larga din partitia sistem va fi tot mai 'ocupata' cu trecerea aniilor dupa ce adaugi si stergi fisiere de toate felurile. a doua chestie e ca windows va folosi o parte din spatiu pentru memorie virtuala, si ultima chestie e ca nu strica sa dai un defrag pentru a pune toate fisierele in ordine. un defrag iti va mai arata ceva spatiu liber dupa ce termina de aranjat

| CinevaNou a răspuns (pentru Andrei7520152):

Nu are nicio treaba cu defrag. Si in niciun caz nu ar trebui sa dea defrag la un SSD, poate doar daca vrea sa ii scurteze viata.

| Andrei7520152 a răspuns:

Am crezut ca e vorba de un HDD obisnuit.

| KindduOullie a răspuns:

Aia cu totalul ii o aproximatie eu aveam intrum timp inca vreo 60 mb free si am bagat programe de 2 GB deci cand iti arata ca mai ai vreo 10 GB free dai reinstal windows sau ti se va misca greu nu are rost sa faci tam tam pentru 9 GB.