| sorin2407 a întrebat:

Am o mare problema! Azi cand am pornit pc nu se vedea numic pe monitor dar unitatea rea aprinsa.Am scos ramii si l-am pornit fara ei si a inceput sa bip-uie.placa video nu e arsa pentru ca am incercat la celalalt si merge.Ce pot sa fac?

7 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Ce procesor ai ce placa de baza ce placa video ce sursa? poate fi placa video daca e arsa nu da semnal la monitor.

| sorin2407 explică (pentru florin1979):

Placa video e buna.am probato la alt pc

| florin1979 a răspuns (pentru sorin2407):

Nu ai placa video integrata in placa de baza? vezi acolo, daca iti porneste, ti se aprinde monitorul. ramii nu sunt arsi, e normal sa bipuie daca ii scoti din slot. fara rami nu porneste niciun sistem din lume si speakerul te averitzeaza ca nu ai rami. poate fi arsa interfata pci-e slotul ala unde bagi placa video. sursa iar nu e arsa, odata ce porneste pc-ul, in afara de monitor totul merge ok. verifica si monitorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scoate bateria de pe placa de baza si cu o surubelnita atinge in acelasi timp, cele doua clame metalice din lacasul bateriei. Astfel vei reseta BIOS-ul si daca nu ai probleme cu vreo componenta, pc-ul va porni. Daca nici asa nu merge, ai o problema hardware, cel mai probabil cu placa de baza. In unele cazuri, de vina poate fi si sursa.

| alexblack00 a răspuns:

Daca iti bipae si nu iti porneste monitoru ti s-a ars ramii si fara rami nu iti porneste baga placuta de rami inapoi in slot dar incearca sa o bagi pe cea buna nu pe cea arsa si iti va merge (de la rami iti face asa ) succes

| Anonim22341 a răspuns:

Nu tu-au ars ramii cum spusese ''alexblack00'' exact asa mi se intamplase si mie acum 3 saptamani.Este posibil ca butonul de pornire sa fie defect si nu ai ce face decat sa il duci la un servis cum este ''Smart Computer'' si acolo intr-o zi iti rezolva problema si ca sa te scoti mai ieftin ii zici sa monteze pornirea pe butonul de restart. Baftawinking

| itsoft a răspuns (pentru Anonim22341):

Prietene tu nu ai inteles intrebarea lui nu este vb ca nu porneste, est evb ca nu ii apare pe monitor. asa ca intai rumega bine si la urma da raspuns.

Sorin fa exact cum ti-a spus Alex ca spune bine. Si mai scoate si bateria de bios si laso 30 de minute si pune-o la loc. Bafta!