| Prici a întrebat:

Salut TPU
Am o mica nelamurire in legatura cu ventilatoarele pentru pc-uri
Din cate am observat, fiecare are un anumit flux de aer. acest flux trebuie sa fie cat mai mare sau cat mai mic?
Inca ceva. Intr-un PC, ar trebui sa fie presiunea mai mare decat in exterior, mai mica, sau egala (adica majoritatea ventilatoarelor sa absoarba aer in carcasa sau sa emane)?
Multumesc anticipat

8 răspunsuri:
| Prici explică:

Eu ma refeream per-total cum sa fie presiunea in interior. adica daca e bine sa toate ventilatoarele sa "impinga aer in unitate sau sa il scoata.

Si cum ar trebui sa fie fluxul de aer pentru un ventilator de carcasa?
Acel flux este prezent in specificatiile fiecarui ventilator

| Prici explică:

Ok,

Ma stiu cu calcolatoarele dar nu stiu ce reprezinta acel flux de aer? Cum al trebui el sa fie la un ventilator normal, montat pe carcasa (nu in sursa, nu cel de pe procesor)?
Eu asta nu inteleg

| akka4 a răspuns (pentru Prici):

Un ventilator montat pe carcasa, de regula trebuie sa traga aer in interiorul carcasei (asta in cazul in care folosesti un singur ventilator de carcasa).
Cum majoritatea carcaselor sunt prevazute cu ce-l putin doua suporturi pentru ventilatoare, se fixeaza un ventilator care sa aspire aerul in interior, iar celalalt sa sufle aerul in exterior(aerul va circula prin unitate si va raci mult mai bine piesele).
Presiunea este aceeasi ca si in exterior.

| Prici explică:

Si pana la urma fluxul ala de aer cum ar trebui sa fie?
Cat mai MARE sau cat mai MIC?

| SouLIce a răspuns:

Ca sa ai un flux de aer constant in carcasa trebuie sa ai si ventilatoare care sa bage aer dar si sa scoata, noi stim ca aerul cald urca sus deci ar trebui sa ai asa un vent in fata care sa bage aer si unul pe spate sus care sa scoata aerul cald + cele de pe procesor, placa video, sursa.
Este bine sa aiba un flux de aer mare dar daca vrei ca un ventilator sa sufle mult aer in carcasa practic sa bata vantu` la tine in carcasa trebuie sa te astepti ca acel vent va avea rpm-ul mare deci zgomot mult.
Sunt pe piata venturi care sunt foarte silentioase si au un rpm mare

| Hevnoraak a răspuns:

Ventilatorul de pe procesor aspiră aer dinafară ca să răcească o plăcuțu care face contact între ventilator și procesor.
Ventilatorul din sursă scoate aerul din unitate pentru a nu se supraîncălzi.
Presiunea din interiorul unei unități nu e diferită față de exterior datorită multitudini de fante care împiedică presurizarea.

| KAPPACS a răspuns:

Depinde ce ventilator zici tu, daca zici de ala mare pe placa de baza, ala e procesorul ele emana aer pentru a mentine procesorul rece, asa este si la placa de baza. Daca mai ai nelamuriri lasa raspuns aici happy bafta

| emylio80 a răspuns:

Price,poate te ajuta poza din link:
http://www.mygarage.ro/attachments/p...m-air-flow.jpg