| Stroiu_Andrei_1997 a întrebat:

Am o placa de baza msi k9n6pgm2-v2. Inteligentul de mine s-a gandit ca ar fi bine sa faca un update al bios-ului prin m-flash neputând sa-mi detecteze o placa video iar acum am ramas cu un brick drăguț. Nu apare post, nimic. O pornesc si invarte degeaba. Ma puteti ajuta va rog?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand citeste atent manualul placii de baza, daca nu are posibilitate de restabilire a BIOS-ului. Unele placi de baza au o salvare de rezerva pentru asemenea cazuri de crash.

Procedura alternativa de reparare este grea, mai ales daca n-ai mai facut re-flash-uire niciodata si nu cunosti DOS.
In acest caz e bine sa duci placa la un service, poate gasesti cineva cu experienta in domeniu.

Iata procedura (pe un ALT CALCULATOR!):

0. Te spovedesti si spui 3 "Tatal Nostru".

1. De pe site-ul MSI descarci CEL MAI RECENT fisier pentru BIOS de aici:
https://www.msi.com/Motherboard/support/k9n6pgm2v2.html

2. Dezarhivezi fisierul-arhiva (care contine fisierele pentru FLASH).
In arhiva gasesti documentul care descrie exaxt procedura de flash-uire

("How to flash the BIOS.DOC", capitolul "Reflash BIOS by USB Disk Under DOS Mode Procdure")

3. Pregatesti un stick USB de capacitate mica (sub 2Gb! ), perfect curat
(FARA fisiere ascunse), formatat FAT si il faci bootabil DOS /win95-98

4. Copiezi fisierele din arhiva pe radacina stick-ului

5. Introduci stick-ul preparat in placa de baza MSI pe care vrei sa-l flash-ezi si pornesti placa.

6. Daca apare prompt-ul DOS a stick-ului USB, tastezi numele exact a fisierului EXE si apesi tasta Enter ("afud4310.exe").

7. Astepti cu rabdare pana ce se scrie BIOS-ul (poate va dura minute bune! ).

NU OPRESTI calculatorul, nici procedura, risti sa ramai definitiv fara placa de baza!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai reusit?
Cum?

| Stroiu_Andrei_1997 explică (pentru Bula):

Nu am reusit. Am renunțat. Nu primea nicio comanda