| Badea_Valentyn_1998 a întrebat:

Salut TPU, am o placa video rx 570 de 8 gb si am un cablu hdmi de la placa video la tv, pe desktop se vede destul de urat dar in jocuri se vede ok, care ar putea fi problema?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Rezolutia imaginii trimise pe TV este mai mica decat a celei de pe monitor.
Pentru a se vedea la fel, trebuie sa alegi raportul de rezolutie /distanta de vizionare la fel.

| NLS a răspuns:

Ai si monitor, sau doar TV pe post de monitor?

Da mai multe detalii:
++rezolutia maxima de care e capabil TV-ul,
++ai setat sau nu aceasta rezolutie maxima permisa in Windows?
++marimea diagonalei,
++distanta de la care te uiti in timp ce te joci, ++respectiv distanta de la care te uiti cand nu te joci
(daca TV-ul e pozitionat cumva la aproximativ 70cm de ochii tai cand stai la birou/masa in fata lui, si atunci cand te joci folosesti gamepad si stai la distanta mai mare de el, undeva pe o canapea de exemplu, e clar de ce vezi mai bine in timp ce te joci)

Pentru o rezolutie data, cu cat stai mai aproape de ecran, se va vedea mai rau, vei vedea puncte (pixelii).
Cu cat te indepartezi, pixelii nu se mai disting, si se va vedea mai bine.
Pentru a vedea o imagine clara de aproape, e nevoie de un aparat cu o rezolutie mai mare (mai multi pixeli).

Daca e ce am spus eu, ar trebui sa vezi si in jocuri o imagine mai pixelata, daca te apropii mai mult de ecran.

Daca se vede bine si de aproape in jocuri, si identifici greu pixelii, atunci probabil ai setat in Windows o rezolutie mai mica decat in jocuri.