| Whitecore a întrebat:

Salut tpu.Am o problema ca urata cu calculatorul.de la un timp cand vreau sa il pornesc, porneste 5 secunde si se opreste.Adevarul e ca ieri a facut un scurt sursa la cablul pci si totul s-a oprit.Sursa aceia nu mai merge pe calculatorul asta dar pe altul merge, iar pe al meu merge orice alta sursa.Am schimbat coolerul deoarece avea un joc si la fel.RAM-ii i-am testat pe alt pc si merg perfect si bateria la fel.Calculatorul nu e prost.E un dual core E6700, 8GB RAM, MSI N570, iar placa e un Asus p5q.Daca aveti idei sau stiti ce are va rog spuneti-mi.Dau funda celui care ma ajuta.

9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Placa de baza probabil sa nu zic mai mult ca sigur are un condensator care nu o mai duce mult. Daca ai avut cum ai spus scurt, citeodata chiar daca exista protectie si scurtul este violent poate trece de protectie si sati arda, ori sa defecteze anumiti condensatori de pe placa de baza.Cauta pe placa de baza si vezi daca cumva vreun condensator ceva este bombat, ia o lupa ceva si verifica.Bine asta daca ai o placa care are condensatori clasici, Daca placa e cu condensatori din aia dei vezi la microscop doar cam naspa.Dar s-ar putea sa aiba condensatori destui de maricei.In rest nu vad cear fi. Daca ar fi RAM calc nu se mai aprinde deloc. Poti porni fara hard, fara video, fara audio si asa mai departe un calc dar nu fara RAM. Poate sa mai faca asa si daca RAM-ul este pe duca.Deci poti instala un ram nou si vezi ce se intimpla. Daca la fel face atunci aia e problema de la condensatorii de pe placa de baza.

Răspuns utilizator avertizat
| Snoopy001 a răspuns:

Probabil s.a ars cablul ori priza... si eu am patit-o cand am bagat cablul de la sursa in prina. au sarit scantei pe perete si mi.a ars sura... schimba cablul este vreo 5 lei

| Whitecore explică (pentru Snoopy001):

Nu are cum sa fie de la pzriza, deoarece am dus calculatorul la un alt prieten cu alt cablu de alimentare.

| Snoopy001 a răspuns (pentru Whitecore):

Pai vezi... cabluls de alimentare e de vina

| Whitecore explică (pentru Snoopy001):

Nici de la cablu, am testat 3 cabluri si nimic, dar nici nu se aude acel beep la pornire si sunt bagate toate cablurile in placa de baza si atunci cand pun si alimentarea pentru placa video pornesc venilatoare cu o viteza de rotatie foarte tare.Ca in afteburner la 100%

| Snoopy001 a răspuns (pentru Whitecore):

Ok... atunci incearca in felul urmator il deschizi ii dai de cateva ori restart nu merge nici acum scoti din priza totul pentru 1 minut... conectezi si repeti chestia cu restartul. ar putea exista o problema si cu placa video

| Whitecore explică (pentru Snoopy001):

Tot la fel.Placa video nu are nimic.Am incercat sa il pprnesc si fara si la fel

| Snoopy001 a răspuns:

Ma dau batut. chiar nu mai stiu