anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

TPU, am o problema cu displayul laptopului meu ASUS K35E, displayul nu se lumineaza este tip OLED, am schimbat si placa de baza si ecranul si nimic ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dysplay-ul este unitar. are in el si "lumina" nu se pot schimba ambele cu unele mai bune... nu exista mai bune, poate un procesor mai bun. sunt rare cazurile cand se potrivesc alte placi de baza. la display, daca este acelasi cod de display din lista de campatibilitate, functioneaza. nu exista explicatie. doar daca s-a introdus o mufa in socket incompatibil... cablurile au poate mufa identica dar acestea conecteaza socketuri cu conexiuni diferire. poate pin 1 la un socket are alimentare pe o placa de baza si transfer date la o alta placa de baza. nu sunt standars ca la pci, usb etc.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Schimba si restul... glumesti? care era defectiunea initiala?
au fost verificate atat display-ul cat si placa de baza? daca defectiunea era la afisare, a fost verificat cablul cu firele de la placa la display? cu asta se incepe

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu functioneaza luminarea desktopului, da displayul si placa au fost verificate bineinteles, au fost schimbate in unele mai bune, laptopul il primisem de la unchiul meu care sta in Anglia si l-a luat de la un prieten de al sau, fusesem si la service cu el dar nimic, cablurile nu au nici o problema, am primit un sfat ca daca va functiona dupa resetarea BIOS-ului atunci bine daca nu ar tgrebuii sa iau legatura cu cei de la ASUS

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dysplay-ul este unitar. are in el si "lumina" nu se pot schimba ambele cu unele mai bune... nu exista mai bune, poate un procesor mai bun. sunt rare cazurile cand se potrivesc alte placi de baza. la display, daca este acelasi cod de display din lista de campatibilitate, functioneaza. nu exista explicatie. doar daca s-a introdus o mufa in socket incompatibil... cablurile au poate mufa identica dar acestea conecteaza socketuri cu conexiuni diferire. poate pin 1 la un socket are alimentare pe o placa de baza si transfer date la o alta placa de baza. nu sunt standars ca la pci, usb etc.