| MihaiBogdan200 a întrebat:

Salut TPU, am o problema cu instalarea de la Windows.
Cand reinstalez Windows din Bios si cand e gata setap-ul imi apare Numele ce l-am mai folosit. Deci cum fac? Si cand dau Reset this PC imi pot schimba Numele de utilizator stie cineva cum pot sa-mi resetez setap-ul de la bios cand reinstalez Windows din Bios ca sa resetez Windows de la 0 ceva de genul? Am vazut tutoriale dar ca sa-mi resetez setap-ul. Prima data imi reinstalez Windows dupa aia apas pe Reset this PC ticaie din fabrica asa zic aia de pe Youtub, dar tot nu merge ca imi pot pune alt Nume de utilizator. Dar la bios cand reinstalez nu merge. Cand reinstalez Windows imi da numele cel vechi.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"cum pot sa-mi resetez setap-ul de la bios" - cam ciudat!

fă o instalare nouă, reconfigurând hd-ul, cu formatare și fără a păstra so anterior

| NLS a răspuns:

Iti da numele cel vechi, pentru ca te loghezi cu un cont de Microsoft probabil.

Creeaza un cont local in etapa de instalare, refuza sa te loghezi in contul MS, si iti va aparea numele ce il stabilesti tu acum.

| MihaiBogdan200 explică (pentru NLS):

Si cum fac daca nu ma mai lasa-mi dau log in la cont ca trebuie nr de telefon?

| MihaiBogdan200 explică (pentru NLS):

Ca nu mai pot reseta parola.

| MihaiBogdan200 explică (pentru NLS):

Si atunci de ce cand dau Reset the PC imi pot pune un alt cont de utilizator. vreau sa resetez de la 0 Windows-ul din Bios ca sa-mi fac partitiile din sistem. nu are cum. aca stii tu o metoda in care imi pot da reinstall fresh din bios.

| NLS a răspuns (pentru MihaiBogdan200):

NU se foloseste Reset this PC, pentru ceea ce doresti tu, ci trebuie sa ai (sau sa creezi) un stick bootabil cu kitul de instalare al Windows-ului.
Imaginea ISO (cu kitul de Windows) o gasesti pe site-ul Microsoft.

https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10

Apesi pe "Descarcati instrumentul acum", pentru a downloada in PC utilitarul.
Cu ajutorul acestui utilitar, descarci imaginea ISO in PC (cand te intreaba ceva de USB sau ISO, alegi sa descarci ISO,
NU sa scrie continutul imaginii direct pe USB)

Apoi dupa ce ai descarcat imaginea ISO,
descarci RUFUS (poti scoate versiunea Portable, ce nu are nevoie de instalare, doar lansezi utilitarul)

https://rufus.ie/en/

Introduci un stick gol de 8GB,

de la SELECT alegi imaginea ISO cu kitul de Windows

alegi schema de partitionare GPT acolo daca ai BIOS UEFI (accesibil cu mouse-ul, intens colorat),
sau MBR, daca ai BIOS clasic (accesibil din tastatura)

La final nu uita sa alegi sistem de fisiere NTFS

Si la final, START

https://imgur.com/fIg7DKA

Acum poti incepe instalarea Windowsului.
Repornesti sistemul,
apesi repede tasta pentru (Quick) Boot Menu de mai multe ori (e una dintre tastele F9-F12, si o sa o gasesti in partea de jos, in imaginea ce apare imediat dupa ce ai pornit laptopul)

pana apare o fereastra mai mica in care o sa vezi printre altele, (litera si) numele stickului tau,
sau se va numi ceva de genul:
"USB Flash Storage", USB HDD, etc
sau "UEFI Boot Manager".

Alegi stickul, si instalarea va porni.
In fereastra imediat urmatoare o sa te lase sa alegi Custom Install, apoi intri in meniul unde poti sterge, recrea si formata partiiile.
E indicat sa o faci, daca doresti un sistem curat si de la 0.

DAR atentie, NU stergi partitiile pe care stii ca ai depozitate lucruri pe care doresti sa le pastrezi.
Stergi si refaci doar C:\, unde a fost si unde va veni din nou Windowsul.

Daca crezi ca e ceva neclar, lasa-mi un ID de Discord si te indrum pas cu pas.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Si, cel mai important:

01. Inainte sa incepi instalarea, scoti cablul de net.

02. alegi "Continue with limited Setup"
si cand iti cere sa te loghezi cu contul Microsoft,
alegi "Use a Local User Account"