| RaduTN a întrebat:

Am o problema cu un calculator. Calculatorul este nou si vreau sa-i instalez Windows 7. Am setat din BIOS sa booteze de pe CD si am pornit instalarea. Dar la primul pas ingheata si nu mai merge sa fac nimic. Am incercat cu mai multe CD-uri si cu alte windows-uri dar tot la fel face. Ce pot face ca sa mearga sa instalez windows-ul?

7 răspunsuri:
| alex2009 a răspuns:

Cred ca are o problema cu hardul daca il ai in garantie trimiel in service.

| Jipa95 a răspuns:

Conecteaza-i hard disk-ul pe un calculator diferit si formateaza-l in format NTFS.

| RaduTN explică (pentru Jipa95):

Problema este ca nu pot sa-mi bag nasul in el deoarece pierd garantia.

| Jipa95 a răspuns (pentru RaduTN):

Sa-mi bag ceva in garantia aia. Sunt depanator de atatia ani, am desfacut o multime de sisteme desktop in perioada de garantie si nu sunt defecte nici acum dupa mult timp de la expirarea garantiei. Acum o luna mi-am luat o placa video cu 3 ani garantie si dupa 3 zile am desfacut-o sa-i pun o pasta termica mai ok, deci nu sta cu baza in garantia aia. Oricum sistemu ala va trebui curatat si el dupa 6-8 luni de zile nu-oi sta cu prafu in el atata timp.

| RaduTN explică (pentru Jipa95):

Am rezolvat problema. happy
Merge doar Windows 8.1. Mai nou asa o ard baietii de la Lenovo. Nu sunt acceptate windows-uri vechi... Este a doua oara cand vad problema asta, tot la Lenovo.

| untu a răspuns:

Trebuie sa iei un laptop nou cu sistemul de operare Windows 7 deja instalat! Acuma nu ai decat sa-l duci la un service autorizat, dar daca ai garantia, du-l la magazinul de unde l-ai luat laptopul si va trimite spre reparare la un service specializat din Bucuresti!

| Mario2003iOS a răspuns:

Intra pe YouTube si scrie cum bagi Windows pe stick descărcat pe stick.] stinge calculatorul după ce ai luat windosul si aprinde pc apasă f12 dai pe stick si se instalează automat