| anonim_4396 a întrebat:

Salut Tpu.am o problema cu windowsul. xp sp2 nu isi mai face deloc update imi apare o eroare ca ma face cu nervi aceasta e eroarea: 0x80244019.va rog sa ma ajutati care stiti.inainte nu mi-a facut aceste probleme.a inceput cam de un an de zile.eu formatez calculatorul o data la 6 luni.si de la un timp incoace imi apare tot timpul aceasta eroare.lam mai facut o data dar nu imi aduc aminte ce i-am facut stiu ca am gasit pe net sa ma uit la fus orar si tara ora data tot a mers atunci acum nu-i mai dau de cap deloc astept raspuns pa TPU.

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

3.13 GB, este gratuit și instalează/actualizează el toate driverele de care ai nevoie la un click distanță cum s-ar spune.
Pentru Windows 7 uite:
PE DVD: http://www.totuldesprecalculatoare.ro/......as-cu-pas/
PE stick USB: http://youtu.be/WxmoT-NbJq0
Dacă nu ți-e compatibil ar trebui să-ți zică PC-ul printr-un mesaj, dai la Start check, uite http://dan-diverse.blogspot.ro/......este.html.

26 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Reinstaleaza sistemul XP SP2,
descarca SP3 separat si instaleaza-l:
http://www.softpedia.com/progDownload/Windows-XP-SP3-Download-90001.html
-te duci pe "External Mirror 2 - Checked Build [EXE]" si astepti.
- dupa ce l-ai descarcat, instaleaza-l.
Dupa ce ai instalat SP3 NU MAI FACE UPDATE. Te duci Windows update si alegi sa nu faca update.

| gheodjgheote a răspuns (pentru DDCC):

Videotutorialul nu ma ajuta cu nimica, iar adresa cealalta nu ma lasa sa descarc nimica cu nici-un browser imi pare rau

| DDCC a răspuns (pentru gheodjgheote):

Aici te ajută?
http://www.fsr.com/images/headers//WinXP%20Control%20Panel.JPG
http://h10025.www1.hp.com/ewfrf-JAVA/Doc/images/19/c00866084.gif
Auzi, de ce nu îți instalezi Windows 7?
Cum adică "imi pare rau"? De ce îți ceri scuze?

| gheodjgheote a răspuns (pentru DDCC):

Problema la incarcarea pagini atita imi da!

| DDCC a răspuns (pentru gheodjgheote):

Cred că e clar. Alt Windows.
Mai încearcă:
Start> cmd (command prompt), click dreapta pe fisier Run as administrator, scrii sfc/scannow și dai enter.

| gheodjgheote a răspuns (pentru DDCC):

Sincer sa fiu am incercat de aproape o saptamana tot bag windosi si nu mai merge sp 2 asta
ca, daca bag sp3 nu pot sa ii bag cheia

| DDCC a răspuns (pentru gheodjgheote):

Îți trimit mesaj cu Xp-ul Sp3 dacă vrei.

| gheodjgheote a răspuns (pentru DDCC):

Am mai bagat si intr-o zi windows vista cu cheia mea originala si nu mai merge nici aia sincer nu mai inteleg nimica
daca ie il bag miine pe ala windows vista home premium de fapt il am deja pe alt hdd doar trebui sa il scot din laptop si sa il bag pe celalaltu

| gheodjgheote a răspuns (pentru DDCC):

Am sp3 dar daca il instalez nu mai merge cheia de la windows

| DDCC a răspuns (pentru gheodjgheote):

Dar îi dai format la hard înainte, nu?
Foarte posibil ca HDD-ul să fie de vină și atunci nu mai are rost să încerci pe el.

| gheodjgheote a răspuns (pentru DDCC):

Da il formatez tot timpul decite ori instalez windosu il formatez

| DDCC a răspuns (pentru gheodjgheote):

Cred că știu ce s-a întâmplat.
Vezi tu, dacă tot instalezi și dezinstalezi la Windows, îi dai format etc., HDD-ul poate deveni de la un timp inutilizabil.
Zici că nici cu 7-le nu merge, nu?

| gheodjgheote a răspuns (pentru DDCC):

Ma refer la update. astea nu merge ca, windowsu merge corec dar nu isi face update.inainte instalam windowsul bagam driverele si, cind dadeam restart, cind, se deschidea porneau updatele fara sa ii mai dau ieu

| DDCC a răspuns (pentru gheodjgheote):

N-ai nevoie de update-uri la Windows, mai ales la Windows 7, doar cele inițiale, de bază, cum vrei să le zici, findcă prima dată le actualizează și dup-aia doar verifică chestii gen licența.
Driverele le iei cu Driver Pack Sollution.
Pentru licența Windows 7 există Windows Loader.

| gheodjgheote a răspuns (pentru DDCC):

Aha da corect.si la windwos vista la fel? petru ca ie nu pot sa pun windows 7 pe al meu ca nu indeplineste dorintele am asa
procesor AMD turion tm 64x2 mobile tl52 1,61 GHz, rami 4 si placa video ie nVIDIA go6100 512 mb.si mi se pare ca nu accepta? sunt in dubiiiii vista merge da

| DDCC a răspuns (pentru gheodjgheote):

Windows 7 ar trebui să meargă, http://windows.microsoft.com/ro-RO/windows7/products/system-requirements
Vista e aproximativ ca Windows 7, mă refer aici la interfață, în rest Windows Xp sau 7 e mai bun.
PM.

| gheodjgheote a răspuns (pentru DDCC):

Pai daca e miine bag un windows 7 ultimate 32 biti sa vad cum merege
programul asta Driver Pack Sollution 3, 5Gb?
ieu sincer nu am folosit niciodata program pentru drivere
ieu intru direct pe pagini de pe net

| DDCC a răspuns (pentru gheodjgheote):

3.13 GB, este gratuit și instalează/actualizează el toate driverele de care ai nevoie la un click distanță cum s-ar spune.
Pentru Windows 7 uite:
PE DVD: http://www.totuldesprecalculatoare.ro/......as-cu-pas/
PE stick USB: http://youtu.be/WxmoT-NbJq0
Dacă nu ți-e compatibil ar trebui să-ți zică PC-ul printr-un mesaj, dai la Start check, uite http://dan-diverse.blogspot.ro/......este.html.

| gheodjgheote a răspuns (pentru Constantin_Mircea_1988):

Nu merge nici cu fixit imi da eroarea astsa [Code 80072F8F]

| Constantin_Mircea_1988 a răspuns:

Eroarea 80072f8f Windows Update
Dacă primiți eroarea 80072f8f în Windows Update în timp ce căutați actualizări, se poate ca data și ora de pe computerul dvs. să nu fie aceleași ca data și ora serviciului online Windows Update. Computerul dvs. și serviciul nu trebuie să aibă date și ore identice, dar dacă variază prea mult, acest lucru va împiedica căutarea de actualizări. Paşii următori sunt cele mai comune soluţii pentru acest cod de eroare. Pentru informaţii mai complexe de depanare, accesaţi acest articol din Baza de cunoştinţe pe site-ul Web Ajutor şi Asistenţă Microsoft. Deci vezi data si ora caclculatorului sa fie bine... Apoi potiu sa-i dai update

| dantextcontrolpsp a răspuns:

Salut gheodjgheote, iarasi probleme;)?

eroarea asta apare des in ultima vreme la XP SI Vista de oarece sau schimbat serviciile ISS de siguranta de la maicrosoft, ce poti face tu; 1. ei un stik pui in alt pc te duci aici

http://www.microsoft.com/it-it/download/details.aspx?id=24

descarci WindowsXP-KB936929-SP3-x86 si il instalezi de pe stik in pc-ul cu problema dupa instalare ar trebui sa mearga si update-ul.

daca nu rezolvi vino inapoi si o rezolvam impreuna ca de; de aia e TPU;)

| gheodjgheote a răspuns (pentru dantextcontrolpsp):

Am facut cum zici mi-ai zis tu si acum nu mai imi recunoaste cheia de la windows! de ce nu stiu cred ca o sa imi bag win7 ultimate si gata sper sa imi accepte placa de baza video etc.
stiu ca parca l-am mai bagat o data si nu imi gasea deloc driverele video wlan wifi audio.etc aseara m-am chinuit cu un baiat de pe TPU si nu a mers sa ii fac absolut nimica zeci si sute de erori imi da.la care inainte nu aveam nici o treba cu iele, am bagat si Driver Pack Sollution dar nimica aceleasi erori sincer m-am saturat de xp. dupa parerea ta, ce crezi ca as putea face sa incerc un win7?

| gheodjgheote a răspuns (pentru dantextcontrolpsp):

Ma pun sa instalez acum un win7 sa vedem cum merge revin la siteu cind termin

| dantextcontrolpsp a răspuns (pentru gheodjgheote):

Ok,mai bine postai configuratia pc-ului sa vedem si noi

| gheodjgheote a răspuns (pentru dantextcontrolpsp):

Procesor AMD Turion (tm)64x2 Mobile Technology TL-52 1,61 GHz Rami 4 3, 12 usable OS 32-biti video nVIDIA GO 6100