| sebibeowolf a întrebat:

Am reinstalat windows-ul si "c"-ul meu este cam incarcat, cum reusesc sa mai eliberez spatiu nu stiu ce sa sterg iar windows.old nu reusesc sa-l sterg.Un ajutar fi binevenit. FUNDA.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Start->Programs->Accesories->System Tools->Disk cleanup->OK in continuare dupa ce curata iti apare un tab in care va trenui sa cauti windows old sau windows preview si dai ok din nou sa curete.Asa scapi de windowsul vechi.Scuze ca am comentat aici dar nu stiu de ce nu mi se trimite raspunsul.

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La instalarea Windowsului trebuia sa stergi partitia C:\ veche. Tu ai facut instalarea din Windows. Nu asa se face instalarea. Instalarea se face prin boot-are de pe DVD (stick). Acum ai o singura solutie: http://windows.microsoft.com/......old-folder
Sau mai este una: sa stergi tot ce ai instalat.

| horia2012 a răspuns:

Daca asa ai invatat sa instalezi windows-ul, ce sa mai spun. Instaleaza-l prin bootare de pe DVD, stergi si formatezi partitia C si nu o sa mai aprobleme cu niciun Windows.old.

| gelu1970 a răspuns:

Cand formatezi, in momentul cand trebuie sa alegi partitia unde instalezi windows, elimina toate partitiile. apoi creezi partitia C, si D, in cazul in care vrei sa ai doua. asa o sa elimini windows old. daca o sa creezi mai multe partitii sa tii cont ca in C unde de regula instalam windows, e nevoie de suficient spatiu pentru un bun functionament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuia sa instalezi din start.sa bagi cd-ul in unitatea optica si apoi sa restartezi.cand porneste biosul, acel ecran negruu dai incontinuu pe o tasta, nu conteaza care.va incepe sa booteze.Asa,Acuma lasa asa si mergi in start-accesories-sistem tools-disl cleanup si scanezi. Dupa ce termina de curatat iti va fi afisat o lista.Cauti acolo si bifezi toate, inclusiv cosul de gunoi(recycle bin si ceva denumit windows old sau windows preview.Ala e windowsul vechi. Dupa ce ai bifat alea dai ok sau cum spune acolo si scapi de el, se va elibera spatiu.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Instaleaza sistemul de operare, formatezi numai discul C / fara sa modifici dimensiunea partiei (banuiesc ca pe celalata partitie ai date importante), oricum...se recomanda salvarea datelor (ce ai tu mai important pe acolo). Dupa formatarea partitiei poti instala sistemul de operare. Pentru formatare poti face un Hirens Boot Cd, ai pe el mai multe softuri pentru formatarea hardului, iti alegi un soft, pornesti de pe cd (la fel ca la instalarea sistemului de operare), formatezi partitia C, restart computer si introduci dvd-ul cu sistemul de operare! Trebuie sa ai un dvd bootable pentru a instala sistemul. Gasesti pe pagina explicatia pentru fiecare soft de pe cd, citesti cum trebuie sa utilizezi acel soft! Daca nu ai date importante in computer (sau ai salvat datele pe un stick, dvd, hard extern) poti sterge tot ce ai! Formatezi tot hardul! Teoretic e cea mai buna optiune! Atentie... daca formatezi pierzi datele de pe acea partie sau de pe tot hardul!
Hirens Boot Cd
http://www.hiren.info/pages/bootcd
https://www.youtube.com/watch?v=2y69_IUbxCo
http://www.7tutoriale.ro/......-instalare

| Dzeko7 a răspuns:

Incearca. sa folosesti CCleaner. Apoi
Start->Programs->Accesories->System Tools->Disk cleanup->OK
Si la fel...->Disk Defragmenter->Defragment
Click dreapta pe My computer/Proprieties/
System restore/dezactiează-l din tabul de
acolo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iote ma al dracul, ca mi s-a trimis raspunsul.rolling on the floor

| Dzeko7 a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor

| sebibeowolf explică (pentru anonim_4396):

Scurt si la obiect.Multumesc frumos!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sebibeowolf):

Cu placere dar sa stii ca un windows se instaleaza corect bagand cd-ul cu windows in sertar si apoi opresti pc-ul.la repornire, daca ai win 7 iti va aparea mai incati acel ecran negru.Fii pe faza si cand apare scris jos „boot atappi from cd" sau „press any key bla bla" urmat de trei punte apesi orice tasta ca sa boot=eze din cd, adica sa nu intre in windowsul care il ai deja.Va incepe sa configureze.Atunci faci exact cum ai instalat pana acum, e la fel, doar cand ajungi la partitii, mai jos scrie more action sa see action nu mai retin pentru ca eu folosesc win 8 de multi ani.Deci dupa ce ai dat click pe see action sau more action, selectezi partitia cu windowsul si apoi format.In acest fel se sterge definitiv windowsul si nu ti-l mai lasa in pc ca windows old.In felul asat, partitionand, scapi si de absolut toti virusii posibil, lasand partitia goala absolut. Dupa ce a formatat, dai din nou click pe partitia ce tocmai a sters-o si install de putin mai jos.In halul asta incepe sa instaleze de pe cd.mai departe stii, e la fel ca in cazul in care instalezi cum ai facut tu. Sa-ti mai dau o idee. Daca ai un stick de 16 giga este bine sa faci recuperare, adica sa copii pe el tot ce ai pe hard.Se copie numai windowsul activat,drivere si tot ce e necesar,mai putin documentele adica poze,filme,muzica,din astea. E posibil ca sa poti face asta si pe trei dvd-uri si atunci cand windowsul da ortu popii, bagi stick-ul sau primul dvd, stergi partitia complet si apoi la repornire dai copy file, si iti copiaza in pc absolut tot ce ai avut tu inainte, mai putin dicumentele.Asa,nu mai stai apoi sa cauti drivere de nebun si altele, cum ar fi updatele de windows care sunt multe si marunte. Bineinteles ca asta se face tot la restart, bagi stick-ul si dai restart.in cazul in care vrei s-o iei de pe stick, trebuie mai intai facuta modificarea din bios, adica sa porneasca stick-ul la bootare si nu cd-rom-ul sau hdd-ul.mai vorbim daca te intereseaza asta, imi poti scrie un mesaj privat. Bafta.

| sebibeowolf explică (pentru anonim_4396):

Buna treaba cu stick_ul, mersi.Un top cu programele care nu trebuie sa lipseasca dintr-un laptop?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sebibeowolf):

Scz dar am fost plecat. Iti dau un mesaj privat ca nu avem voie sa facem chat aici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dzeko7):

Start->Programs->Accesories->System Tools->Disk cleanup->OK in continuare dupa ce curata iti apare un tab in care va trenui sa cauti windows old sau windows preview si dai ok din nou sa curete.Asa scapi de windowsul vechi.Scuze ca am comentat aici dar nu stiu de ce nu mi se trimite raspunsul.

| Madalin_Dulia_1990 a răspuns:

Poate ai mai lasat ceva in Download...sau ai tras filme, jocuri ...etc care sunt puse in ``C``.