| LunaRisGuy a întrebat:

Am si eu o problema. Ieri seara conexiunea la internet mergea perfect. Acum nu imi mai merge pe PC. Network Diagnostic spune: The default gateway is not available. Va rog cat de repede posibil.

9 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Daca ai windows 8. x: right-click pe acel icon cu bare si alege Troubleshoot. Urmareste prompturile.

| LunaRisGuy explică (pentru SkyPilot):

Am windows 7 si am folosit troubleshoot. Mi-a spus sa resetez router-ul si asta am facut. Am apasat "see if the problem was fixed" si a scris: Failed The default gateway is not available

| SkyPilot a răspuns (pentru LunaRisGuy):

Mai ai altceva care e conectat la router si care merge? LEDurile de pe router arata OK?

| LunaRisGuy explică (pentru SkyPilot):

Am router ClickNet. Toate LED-urile sunt verzi (functioneaza). Mai sunt conectat pe xBox, 3 telefoane si inca un PC cu win vista

| SkyPilot a răspuns (pentru LunaRisGuy):

Deci acelea merg?

| LunaRisGuy explică (pentru SkyPilot):

Da toate. Pe net scrie sa updatez driverele dar daca nu imi merge internetul pe PC nu pot.

| SkyPilot a răspuns (pentru LunaRisGuy):

Da, am vazut si eu chestia asta. Zici ca mai ai un PC, downloadeaza driverele acolo si le muti peste network sau ci stickul.
Mai incearca ceva in IE: Tools : INternet Options : Connections | LAN Settings si daca ai Proxy Server checked, uncheck it.

| LunaRisGuy explică (pentru SkyPilot):

Tocmai am dat update la driver. Si casuta de proxy era debifata. In continuare troubleshoot-ul spune the default gateway is not available iar google chrome spune this page is not available ERR_CONNECTION_RESET

| SkyPilot a răspuns (pentru LunaRisGuy):

Nu stiu ce sa fac mai departe. Eu nu mai am Win7 de mai bine de un an.
Repeta intrebarea, ca la asta nu-ti mai raspunde nimeni.