| Jijocatota a întrebat:

Salut TPU, am tpm sau cum se numeste 2.0 dar daca activez secure boot din bios nu mai booteaza pcul, vreau sa il activez si sa booteze.

Am nevoie de setare pentru windows 11

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| flixbuster a răspuns:

Daca ai activat Secure Boot dar Windows este DEJA instalat, cel mai probabil l-ai instalat in mod Legacy/BIOS asa ca n-o sa-ti porneasca in veci in mod UEFI (Secure Boot necesita UEFI, este un supra-set peste specificatia UEFI).

In acest caz solutia este clean re-install. Vezi ca si stick-ul de install trebuie sa fie facut UEFI ca altfel nici ala nu porneste. Iar daca il faci cu Rufus si nu intelegi ce iti zice cu UEFI-NTFS si Secure Boot, mai bine apelezi la cineva care se pricepe ca vei pierde vremea si acumula frustrari ca nu iti iese treaba.

| GPA a răspuns:

Încă ai vreun sistem de operare instalat pe HDD?(Windows 10, de exemplu )
Bun, ai TPM și ai menționat de Secure Boot, o caracteristică de securitate specifică doar plăcilor de bază UEFI (nu Bios).
Ce mod folosești? În UEFI, când intri în setări, trebuie să dezactivezi opțiunea (CSM Support for legacy OS/Bios). După ce o dezactivezi, ștergi toate intrările din Secure Boot (îți va trebui să setezi o parolă de admin pentru a face acest lucru), apoi creezi altele și-l pui pe Enabled. Din acest moment, orice sistem de operare de la Windows 8 încoace se va instala în Secure Boot. Nu are de ce să nu-ți booteze disc-ul, decât dacă HDD-ul tău încă e formatat cu Boot sector MBR (Secure Boot nu funcționează în MBR). Verifică și acest lucru, și ce ți-am spus mai sus și zi-mi cum este. Asta nu înțeleg de fapt, dacă unitatea pe care dorești să instalezi Windows 11 este blank (fără date) sau ai deja un Windows 10 instalat și vrei să faci update la Windows 11 din Windows update?

| Jijocatota explică (pentru GPA):

Vreau sa fac upgrade

| Jijocatota explică (pentru GPA):

Am thinkpad si menu de urfi e mai mic

| GPA a răspuns (pentru Jijocatota):

Deci vrei sa faci update de la Windows 10 la Windows 11. Ok, cum este instalat Windows 10 la tine? GPT sau MBR?
Deschide un CMD cu drept de admin, scrie :
diskpart
list disk
Dacă vezi bifa la GPT * la disk-ul 0 (disk-ul pe care este instalat Windows-ul tău), înseamnă că discul este partiționat GPT. Pentru a te convinge și de configurația folosită (UEFI sau legacy-CSM), scrie în "run" : msinfo32

La Bios/BiosVersion trebuie să scrie : UEFI.

Ai configurația GPT + UEFI?

Deci, cum e?

| GPA a răspuns (pentru Jijocatota):

Uite, Jijocatota, există o posibilitate de-a instala Windows 11 și fără un TPM și fără secure Boot (adică în mod legacy-bios sau CSM, este tot una). Ai imaginea cu Windows 11 descărcată sau folosești serviciul Insider de la Microsoft pentru a-ți face update la Windows 11?
In momentul în care bootezi în kit-ul de instalare, apeși shift+F10, scrii regedit, și creezi următoarele chei în registrul kit-ului de Windows.

Navighezi în registrul kit-ului astfel:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup. Creezi următoarele
(New>key = LabConfig). In "LabConfig" creezi 3 registre Dword >New(Dword) BypassTPMCheck, BypassRAMCheck, BypassSecureBootCheck.
Pe toate trei le setezi cu valoarea 1!

Toate cele trei trebuie să fie pe 32 biți (Dword) cu valoarea 1 pentru a face bypass protecției. Astfel, poți instala Windows 11 liniștit, chiar și atunci când placa ta de bază nu prezintă un controler TPM sau nu oferă suport UEFI, doar legacy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista o modalitate sa sari peste cerinte: https://www.youtube.com/watch?v=eWouHwVdUdU