| Adambogdan a întrebat:

am un pc mai vechi si as vrea sa-i pun o placa video de 128 nu prea mare si sa o desactivez pe cea incorporata dar cand bag placa video cea nou si pornesc pc ecranul la monitor ramane negru, am incercat si cu alta placa la fel, si vrea sa precizez ca primele saptamani o placa mi-a mers perfect dupa care s-a stins pc si ecranul nergu crying va rog raspunsuri cat mai repede. Multumesc.

12 răspunsuri:
| valentin75 a răspuns:

Salut! Sa nu ai o problema la slotul agp, ori placa video nu era prea buna. Cand te conectezi la slotul agp cu o placa video se dezactiveaza in mod automat cea onboard. Vezi ce voltaj ai la acel slot agp; sursa e de incredere? Sa nu-ti trimita un voltaj prea mare, iar in timp se arde placa video de pe agp. Sunt mai multe variante de luat in seama. Vezi si tu!

| Adambogdan explică (pentru valentin75):

Pai si ce trebuie sa fac sa schimb sursa sau merge sa schimb voltajul?

| K0sti a răspuns (pentru Adambogdan):

Nu se dezactiveaza automat, depinde de placa da baza (bios)! La cele vechi in general nu! Asa ca vezi in bios!

| Adambogdan explică (pentru K0sti):

Zi-mi si mie pe unde in bios, ce sa schimb, cum se numesc. Deoarece nu cunosc prea bine.

| valentin75 a răspuns (pentru Adambogdan):

Salut! Voltajul trebuie sa fie corect, ce alimentare trebuie sa aiba placa video, vezi pe net. Pentru bios trebuie sa ai ceva cu pci - sa fie enable.

| Adambogdan explică (pentru valentin75):

Am inteles la placa video dar nu stiu cum e cu voltajul asta... ca am gasit ceva cu un program Overclock, Speedfan nu stiu ce sa mai fac sad

| Adambogdan explică (pentru K0sti):

Mie nu imi arata in bios asa mie imi scrie ca am bios 'amibios new setup utility version 3.31a' poate poti gasi si pentru bios-ul meu ca au am cautat peste tot si nu scrie de nici un fel.

| valentin75 a răspuns (pentru Adambogdan):

Salut! Cu acel programel poti modifica tensiunile, nu m-am uitat pe acel soft. Daca intri in bios ar trebui sa vezi ce tensiuni ai pe placa video (pe slotul agp). La drivere sa instalezi ce e mai vechi, nu drivere noi pentru ca nu o sa-ti functioneze bine computerul. Exista varianta sa cureti si acel slot agp cu un spray special (alcool izopropilic), il gasesti la magazinele de electronice. Placa video, slotul ei, acolo unde sunt contactele- se poate sterge cu o radiera (nu apasa prea tare), dupa aceea o cureti si cu spary. Pentru varianta in care ar fi vorba de contacte oxidate. Lucru care poate duce la o functionare defectuoasa a placii video si implicit a intregului sistem.

| Adambogdan explică (pentru valentin75):

Eu vreau o explicare exacta voi mi-ati dat 1000 de explicari fara motiv....eu vreau raspuns exact adica : Instaleaza, editeaza, bagi placa video(am dat un exemplu si vreau sa mai precizez ca nu sunt un specialist in pc foarte bun deci vreau sa-mi explicati cat mai pe intelesul unui simplu o fara experienta

| valentin75 a răspuns (pentru Adambogdan):

Salut! In primul rand nu ai precizat ce placa de baza ai in computer (scrie pe ea, daca desfaci carcasa), nu ai spus ce placa video vrei sa montezi, nu ai spus ce procesor ai, nu ai spus ce memorie are sistemul, nu ai spus ce hard ai, ce dvd ai....sunt cam putine date oferite pentru a primi detalii. Placa de baza are un slot video pe ea, montezi placa video in acel slot si pornesti computerul.
https://www.google.ro/? gws_rd=ssl#q=cum+montez+placa+video++tutorial+

| Adambogdan explică (pentru valentin75):

M-am gandit mai bine si vreau sa-mi cumpar un pc nou dar nu prea scump si sa pot juca League o legend fara lag. Primul care imi arata o oferta cu un pc( fara monitor, mouse, tastatura deoarece am ) laughing