| KLiNK a întrebat:

Am un televizor vechi CRT (stiti voi...din acela cu tub). Acum doua luni imaginea sa a inceput sa fie cu o tenta de galben. Deci era galbuie dar nu foarte enervanta. Acum cateva zile cand l-am aprins, ecranul acestuia dupa ceva timp a inceput sa se inchida incet...pana nu s-a mai vazut nimic la el cu totul ca se auzea. Dupa ce am mai incercat sa il aprind si sa il sting, imaginea acestuia a inceput sa se vada dar dupa cateva secunde s-a stins ecranul. Tin sa mentionez ca am mai avut aceiasi problema cu un alt televizor (tot CRT) la care imaginea a devenit galbuie si dupa un timp de cateva luni s-a stins.
Eu vreau sa stiu care este problema si daca pot sa o remediez fara a-l duce la un specialist.
P.S. Cred ca problema ar putea fi de la praf. Locuind intr-o zona rurala, praful se gaseste oriunde. happy
Astept raspunsuri, sfaturi, orice. Si desigur dau si FUNDA.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Problema nu e de la praf, ci de la... traf. Trafo linii, mai precis, sau tranzistorul final de linii, sau ambele. Dar faptul că din când în când merge, inică mai degrabă traful ca fiind defect. E destul de scump și nu recomand schimbarea lui de către un amator. E chiar periculos, din cauza tensiunilor din zona aceea.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca ai tot zis ca l-ai aprins si apoi l-ai stins, iti sugerez sa-l scoti afara din casa, il dai cu sfert de gaz lampant ca-i mai ieftin, IL ARPINZI, iar de data asta nu-l mai stingi EVER happy
Aici e vorba de modulul redresor-stabilizat si care se schimba cu totul!
Doar sa mai gasesti "artisti" din Neolitic care sa-si bata capul cu asa ceva si sa aiba piese de schimb, desi mai indoiesc... Aceeasi belea la TVurile cu lampi care erau din Mezozoic de data asta, le trebuiau lampa PL500 de tensiune... si toate astea daca nu chiar TUBUL CATODIC si-a dat firescul SFARSIT.
In aceste situatii date, cred ca am aflat impreuna care-i este urmatoare destinatie, bineinteles daca nu doresti sa-l mai tii asa... ca amintire happy
O zi buna-ti doresc si sper sa fi gusta glumawinking

| KLiNK explică (pentru anonim_4396):

Am gustat gluma din plin big grin. Dar nu zic ca e atat de vechi (2007). Am sa incerc sa-l duc la un specialist sa vad daca imi poate da informatii mai exacte.