| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa imi achizitionez un nou PC, insa am niste nelamuriri:
As dori sa iau un PC pe care sa joc jocuri bune, nu neaparat cele noi, dar macar Battlefield 3 sa mearga bine(nu la detalii high) si jocurile gen, dar
am mari nelamuriri in privinta procesorului si placii video. La ce trebuie sa ma uit cand le iau? Spre exemplu am vazut un PC de genul Procesor I3, Ram 4GB, PLaca video nVIDIA geforce 8600 GT si hdd 250gb. Este bun procesorul si placa? Conteaza cati ghz are procesorul sau cati mb are placa? Daca puteti sa imi dati niste informatii m-ar ajuta.
Ultima nelamurire ar fi la placa de baza, la ce trebuie sa ma uit cand o iau? Sper sa ma ajutati, multumesc.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Ce buget ai pentru noul pc ca sa iti arat o varianta.
Ai nelamuriri legate de procesor si de placa video. pai nu m-ai lamurit. i3 sunt de 4 generatii. De 4 ani se fabrica i3 si depinde de care i3 este vorba. Iar de 8600gt nu am ce sa zic, nu are ce cauta placa aia aici ca are 6 ani de cand a aparut iar pentru ce se cere azi, doar sh daca ai gasi asa ceva, e praf. Nu conteaza cati ghz are procesorul(Sunt alte lucruri importante) si nu prea conteaza nici cati mb are placa(daca vrei gasesti placi de 4gb la 300 lei video si altele de 2gb la 1500 lei, si te intrebi daca nu cumva e ceva suspect...).
La placa de baza nimic special. Daca e Intel una de 200-300 lei maxim e ok pentru 95% din cazuri. Raspunde la prima intrebare.

| anonim_4396 explică (pentru sltlp):

Am lasat mai jos un raspuns.

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam greu cu 1000 lei sa scoti tot ce vrei acolo. Macar inca 200 lei sa ai ca sa iei ceva cat de cat ok pentru ceva jocuri (cred ca vrei asta, ca 90% din cei de pe TPU vor asta). http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/875976/

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scuzati-ma am uitat sa specific, il voi lua nou sau pe piese. Eu voiam sa imi spuneti doar la ce sa ma uit cand e vorba de placa video, procesor si placa video, nu sa imi recomandati pc. Va rog frumos sa va uitati si la intrebare. sltlp bugetul doar pentru procesor, rami, hdd, placa video si placa baza ar fi undeva la 1000ron, restul componentelor le am eu noi.

| CristinaMaria1987 a răspuns:

Uite aici un PC Asus foarte bun, merg foarte bine jocurile pe el
http://bit.ly/1h3cb54 (link generat de conversion marketing)

| Tipusmecher a răspuns:

Pai trebuie sa te orientezi spre un joc anume. Daca cerintele pcului vor fi bune pentru joc si acel joc e nou, sigur o sa iti mai mearga jocurile care vor aparea in viitorhappy Pentru un pc de gaming trebuie sa te gandesti mereu la : Procesor, placa video si RAM happy

| Tipusmecher a răspuns:

Bun daca bugetul tau e de 1000lei atunci cel mai bine e sa iei un pc reconditionat happy asta e cuvantul. E un fel de mana a 2a dar gasesti niste pc-uri brici. Si cu timpul vei putea sa pui placi video noi sa iti mearga jocurile si mai bine. Crede-ma asa am facut eu si sunt foarte multumit.