| 4nt0ny0 a întrebat:

Azi dimineata cand am deschis calculatorul imi aparea SLIC loader si nu se deschide. Cum sa scap de ala si sa deschid calculatorul normal?
Am windows 7 si nu mai am CD-ul de la el

9 răspunsuri:
| m07constantine a răspuns:

Reboot
Tii apasat F8
Boot-ezi cu 'last known good configuration'
Nu pierzi documente; doar setarile facute revin la configuratia anterioara

| 4nt0ny0 explică (pentru m07constantine):

Am incercat cu F8 si tot acolo ma trimite :/

| m07constantine a răspuns (pentru 4nt0ny0):

In 'safe mode' porneste?

| 4nt0ny0 explică (pentru m07constantine):

Se deschide chestia aia SLIC daca apas F8

| m07constantine a răspuns (pentru 4nt0ny0):

Adica iti intra in ecranul rosu SLIC indiferent ca bootezi normal sau tinand apasat F8?

| 4nt0ny0 explică (pentru m07constantine):

Da, doar ca nu este ecran rosu, e negru. Versiunea la slic loader e 1.5.0
Si dupa ce dau de cateva ori enter imi apare ceva cu "grum" si pot baga comenzi, am incercat "boot" da nu merge

| m07constantine a răspuns (pentru 4nt0ny0):

Din cate am inteles, mesajul asta apare daca win 7 nu este original
Daca mai ai un laptop sau calc disponibil, ia hdd-ul din calc cu probleme si fa ce zice in clipul de mai jos
https://m.youtube.com/watch?v=f1lv0_9fSKQ
Ia vezi daca te ajuta

| 4nt0ny0 explică (pentru m07constantine):

Nu am un alt PC sa pot face ca in video

| m07constantine a răspuns (pentru 4nt0ny0):

Atunci mai incearca sa restartezi si sa bootezi in safe mode sau in 'lasta working config'
Imediat ce ai apasat butonul de pornire de pe carcasa, tii apasat F8, pana intra in meniul cu optiunile de pornire.
Win 7 booteaza destul de repede, de aceea e nevoie sa apesi F8 imediat ce ai apasat 'power'