| Anonim0100 a întrebat:

care placa video este mai buna la gaming (Jocuri 2012) http://www.emag.ro/......23/last/f3 sau http://www.emag.ro/......4-DD-HDMI! funda ps: uitati-va inainte :X

Răspuns Câştigător
| Muresan_Filip_1996 a răspuns:

1.Nvidia GTX 550 ti daca iti iei placa ai grija sa iti iei varianta fpb pentru ca e mai buna si e la acelasi pret. Placa aceasta este facuta pentru a juca jocuri Full HD la rezolutia de 1600x1200
placa utilizeaza 1 gb. ddr5pe 192 biti cea ce este cu 64 de biti mai mare decat la serile 7000 care ofera un band bandwidth mai.Si de asemenea nVIDIA ofera CUDA si PhysX care o abilitate fantastica cu care o sa ai parte de mai multe elemente interactive cu o animatie grafica uimitoare fata de cea normala a motorului grafic al jocului.
2.Ati HD 7770 este o placa pe 22 nm care este folosit de placile video HIG-END dar desigur placa este limitata pentru performante mai mici datorita pretului.Placa dispune de pci-e 3.0 urmatoarea generatie de placi de baza avand o corelare mai buma cu procesorul cu 20% fata de pci-e 2.0 (adica aia 64 de biti in plus de la nividia pe care i egaleaza datorita acestui fapt)Ea are 1GB, DDR5, pe 128 biti si nu faciliteaza de physX sau Cuda nevand posibilitatea de a crea efecte vizuale mai presus de cele oferite de motorul grafic al jocului.

Comcluzie:Ati HD 7770 este o placa video mai buna pentru Gaming avand un avantaj de 16% (daca placa de baza are pci-e 3.0).Daca este utilizata pe standard 2.0 placa este in dezavantaj cu 12% fiind limitata de pci-e 2.0 clasand nVIDIA in fata ei. Totul depinde de ce o sa iti mai iei pentru PC in viitor.Eu iti sugerez nVIDIA pentru ca am vazut efectele physX in jocuri, dar pentru un update de viitor alege Ati pentru ca foloseste pci-e 3.0

Sursa sugerata de mine este; http://www.pcgarage.ro/surse/recom/power-engine-m600-plus/

PS; am ales 7770 penttru ca erau cam la acelasi pret.

8 răspunsuri:
| IulianP a răspuns:

Primul link are mai multe placi video, la care din ele faci referire.
A doua vad ca este un GTX 550Ti.
In primul rand spune ce sursa ai si la ce rezolutie te joci?
Si ce buget ai?

| Anonim0100 explică (pentru IulianP):

Hm era un 7770 ati! acum nu le pun pe sistemul meu fac unul nou de gaming fac upgrade! http://www.emag.ro/......R777OC-1GD

| IulianP a răspuns (pentru Anonim0100):

Mergi pe Gigabyte HD 7770 pentru ca este mai performanta decat GTX 550Ti.
Daca vrei un sistem nou pentru gaming, spune un buget sa vedem ce iese.
Ce monitor ai?

| Anonim0100 explică (pentru IulianP):

Pai bugetul este de 27 de milioane si un munitor de 24 inch full hd! da vreau un pc de gaming pana in 27!sad

| Lavinia4you a răspuns:

Buna anonim, poftim o selectie de placi video bune pentru jocuri http://www.cumpar.net/recomandare-placa-video-gaming-ieftina/

| sTeFaNvL a răspuns:

1) Nvidia GeForce GTX 590

Puternica si mai silentioasa ca multe placi grafice AMD, GTX 590 este o placa dual-core de top, cu o memorie de 1, 5 GB GDDR5 pentru fiecare core si o viteza de 1, 7 GHz. Placa video Nvidia da cele mai bune rezultate in sistem overclocking. (ie cam scumpa)