| Ovidiu a întrebat:

Daca fac o retea de 2 sau mai multe calculatoare folosind un switch si vreau sa folosesc o imprimanta in retea, cum trebuie conectata? De exemplu: Daca introduc cablul de date al imprimantei la calculatorul 1, si vreau sa printez ceva de pe calculatorul 2 asta inseamna ca atunci cand fac acest proces calculatorul 1 trebuie sa fie pornit. Eu nu vreau asta. Nu sunt switch-uri cu porturi usb? Sa conectez imprimanta la un switch, daca se poate. Dau cum se poate face?

3 răspunsuri:
| adrianrly a răspuns:

Daca imprimanta este conectata la C1 si vrei sa printezi de la C2 atunci C1 trebuie sa fie aprins. Daca vrei ca imprimanta sa fie autonoma atunci iti trebuie un printserver. Pe PC-Garage sau eMag sunt cateva print servere relativ ieftine(150-200lei). Exista si solutia sa cumperi o imprimanta care are port ethernet insa sunt relativ scumpe sau sa cumperi un router care are USB insa s-ar putea sa ai probleme de compatibilitate. Bafta!

| Ovidiu explică (pentru adrianrly):

Ok. Am internet de la romtelecom. aastia ofera un modem(hg655b-router integrat) ca asa este aici. Acest model are o mufa usb nu merge sa conectez impriamnta acolo? Si daca merge ce setari trebuie facute.

| adrianrly a răspuns (pentru Ovidiu):

Nu merge. Modemul ala nu are astfel de capabilitati. Aia este probabil pentru un hard disk extern.