| Yulian_Crystian_1995_Sjwv a întrebat:

Salut TPU, daca imi cumpar un router de internet din magazin sau sa il comand, trebuie sa platesc abonament lunar la el? Eu am avut prin cablu conectat direct la pc, multumesc dau funda!

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cum ti-au spus si ceilalti nu platesti nimic in plus decat pretul lui din magazin. Ai, insa, avantajul ca poti da internet si altor device-uri (telefon, laptop, etc) prin WiFi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Platesti abonament numai la internet daca ruterul il cumperi tu din magazin, ăla este al tau, dar daca i ti vor da ei ruterul lor in custodie pe perioada abonamentului plătesti chirie pe echipamentul lor ruter si decodorul de fibră optică Digi pentru televizor.

| mihai69 a răspuns:

Plătești la furnizorul tău de internet, nu la 'router' (magazin sau orice ai vrut tu să spui).

| Yulian_Crystian_1995_Sjwv explică (pentru mihai69):

Ma refer daca platesc abonament la el dupa ce il cumpar, routeru

| VoidEternal a răspuns (pentru Yulian_Crystian_1995_Sjwv):

Abonamentul îl plătești în continuare la furnizorul tau de internet. RDS probabil din moment ce zici că ai doar un cablu.
Routerul pe care îl cumperi de la magazin îl aduci acasă, conectezi cablul ce îl aveau la PC in mufa wan, (arata că un port obișnuit de rețea dar de obicei are alta culoare) și apoi configurezi routerul. La cele mai noi poți face configurarea și doar cu ajutorul unui telefon de obicei. Trebuie să aibă funcția tether pentru asta. Vei avea nevoie și de userul și parola de la RDS.

| mihai69 a răspuns (pentru Yulian_Crystian_1995_Sjwv):

Iți mai scriu odată, poate pricepi: plătești în continuare același abonament ca și până acum. Pentru router nu plătești decât la magazin, când îl cumperi.

| Vântulalb a răspuns:

Nu platesti alt abonament pentru router. Daca il cumperi din magazin, este al tau. Platesti ca si pana acum, internetul.
Doar daca il aveai inchiriat de la furnizorul de net, plateai ceva.