| tacea112 a întrebat:

De cateva zile telefonul meu nu se mai conecta la datele mobile, insa pe WIFI mergea. Astazi am decis sa ii dau un reset. Toate bune si frumoase. Dupa am vazut ca nu mai citeste cartele SIM. Ce fac in acesta privinta?

3 răspunsuri:
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
Daca telefonul este inca in garantie du-te cu el si poate til repara ori la un servis autorizat.

1 Problema poate sa fie de la systemul de operare (poti sa ii faci upgrade) ori s-a defectat ceva in telefon cum ar fi un scurtcircuit, praf sau s-a stricat sau defectat ceva.

2 Lasa Bateria 10% scoti carcasa si dupa bateria (cu systemul de operare pornit) si il lasi o perioada 2h cel putin dupa ce se consuma cei 10% si dupa il conectezi la priza si bagi dupa aceea bateria si il pornesti.
Vezi dupa aceea daca tot la fel nu iti merge datele mobile sau Sim.

| tacea112 explică (pentru DragomirMihail2020):

SalUt, acum imi functioneaza cartela, pot suna, insa, nu merg datele. CE FAC?

| DragomirMihail2020 a răspuns (pentru tacea112):

1 Vezi daca ai o limitare de date:
http://li.ro/hjd2
http://li.ro/krqm

2 Linia galbena este notificare iar cea rosie blocarea datelor cand atingi aceea limita poti sa o cresti la 999Gb si nu mai ai probleme, sau sau debifeaza set mobil data limit.
Este posibil sa fie blocarea datelor mobile din cauza acestuia sa nu iti mearga datele mobile.
Oricum setarile Default din fabrica vin cu o limitare de 1Gb-5Gb in caz ca platesti la abonament cu o limitare de acest trafic iar daca depasesti platesti.