| k4zz a întrebat:

deci am un router sau wireless (habar n`am care e termenu potrivit) care vreau sa il opresc pentru ca daca intra mai mult de 2-3 persoane pe el deja merge greu. aveam internet si inainte sa`mi bag wirelessu, am vrut doar pentru tableta si tel, atata tot. deci aveti vreo idee cum sa-l dezactivez sa nu`mi mai intre atatia si sa-l aprind doar cand am eu nevoie? Dar totodata sa am internet de pe cablu. sau ceva gen laughing mersiii

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Scoate-l din priza! Nu intra nimeni pe router daca e setat cum trebuie! Esti total aerian!

| Jipa95 a răspuns:

De ce sa-l dezactivezi atata timp cat iti poti pune parola sa nu intri decat tu? happy
1. Uita-te la router-ul tau. Trebuie sa identifici beculetele. Ar trebui sa fie aprinse trei: unul de la alimentare, unul iti arata ca esti conectat si unul pentru wireless. Daca beculetele de conexiune raman aprinse si dupa ce calculatorul tau este stins, atunci cu siguranta cineva iti fura conexiunea.
2. Daca beculetele clipesc, nu iti face griji, exista o modalitate de setare. Porneste calculatorul tau principal. Deschide unul dintre browserele folosite (IE sau Firefox). Tasteaza la adresa 192. 168. 0. 1 sau 192. 168. 1. 1, in functie de routerul tau. Se va deschide fereastra de configurare a router-ului.
3.Gaseste meniul Attached Devices. Aici vei putea gasi toate aparatele care s-au conectat la router-ul tau. Le poti astfel deconecta de la retea insa nu pentru mult timp.
4.Acum trebuie sa setezi o parola pentru conexiunea ta. Asa vei impiedica alte persoane sa se conecteze la routerul tau. Du-te la meniul Security sau Setup si alege fie WEP Key fie WPA-PSK. Acum scrie o parola pe care sa nu o uiti. Pentru moment vei fi deconectat de la internet. Tot ce trebuie sa faci este sa reconfigurezi conexiunea cu parola. Click pe Apply si apoi Save.
5. Dupa ce ai fost deconectat urmareste instructiunile. Dublu click pe iconita cu internet wireless de pe bara de meniu din dreapta. Selecteaza conexiunea si apoi tasteaza parola. Acum nimeni nu va mai putea sa se conecteze la reteaua ta.

| k4zz explică (pentru Jipa95):

Am deja parola, eu vreau doar sa-l opresc pentru deja au aparut app`uri din astea care degeaba ai parola si le gaseste. puii mei poate acum intelegi de ce vreau asta laughing si in legatura cu beculetele, prima ramane aprinsa adica nu clipeste, a doua a 3 a si a 5 a clipesc laughing restul nu`s aprinse

| AdrenalinTm a răspuns (pentru k4zz):

Pai daca a 3 si a 5 clipesc inseamna ca ai legate fibra optica scoate cablurile de fibra optica din spate 3-5 sau il scoti din priza si cand vi acasa il bagi in priza si intr-adevar orce parola ai avea la router wireles se poate sparge DAR PUNE O PAROLA WPA (personal) aes + TIK dureaza in jur de 5 zile sa spargi o parola asa daca pui o parola numere cifre cam 12
sau iti iei wiresharck si le furi toate parolele si o sa se roage ei de tine dupa http://www.wireshark.org/download.html
sau mai am variante daca vrei scoti cablul 1 din spatele routerului si il bagi in "gaura"numarul 2 si ai doar internet prin caablu