| JoeJude2013 a întrebat:

Este bun acest procesor pentru gaming Intel Pentium Processor G2020 2,9 GHz?

12 răspunsuri:
| Criterion a răspuns:

Este bun.Citez:"Un best buy din toate punctele de vedere:
-performanta
-eficienta
-pret
-Ivy Bridge
-consum foarte mic de energie electrica."
Cateva pareri aici: http://www.pcgarage.ro/......omentarii/

| bunelutu a răspuns:

Da este bun dar trebuie sa compensezi cu rami buni de frecventa mare si plac de 1 gb minim ca sa joci jocucuri

| Gabi05 a răspuns (pentru bunelutu):

Vai de capu tau, nu ai habar de nimic ce tine de it.

Daca stiai o boaba de it, aflat ca ram-ul ofera aceiasi performanta.
Frecventa marerolling on the floor, intri 1333mhz si 2400mhz e performanta 0, dar tu nu sti ce inseamna overclock, deci nu imi bat capul.

Placa video de minim 1 gbstraight face, copilas nu VRAM-ul aduce performanta sau busul, ci arhitectura, frecventa memoriei, procesorul grafic.
Daca nu stiai 1gb duce si pe full hd.
2gb/3/4 deja e overkill.
Apropo, spre cultura ta generala, ram-ul nu are plural.
1gb ram=2gb ram
Nu cum zici tu
1gb rami=2gb rami

| bunelutu a răspuns (pentru Gabi05):

Mai Gabi de geaba te dai mare in puf ca esti un bergeb prost
si mai zici ca stii it.Cu cine ai invatat Hmm cu femeia de serviciu.
overcloack fac numai idioti carora le vor crapa palcile la un moment dat
si zi-mi tu de unde dracu ai auzit ca intri 1333mhz si 2400mhz e performanta 0, ba tu chiar esti prost
Mai gandeste-te si dati 2 palme
scriu si vb cum vreau
deci s ate vad eu pe tine cu frecventa mai mica de 1333 mhz si procesor dual
la placa de 512 sa joci Lost planet 3 si multe altele

| Me2 a răspuns (pentru bunelutu):

Pai ma desteptule, in primul rand daca faci Oc nu iti crapa tie capu, sau la altii placiile video/procesoarele/memoriile daca au o racire buna si se pricep
In al doilea rand, daca stiai maca 5% IT aflai ca pentiumuriile si celeroanele pe 1155 nu pot duce 1333 nativ si scad frecventa automat la 1066mhz (A ramului)
La placa de 512 sa joci Lost planet 3 si multe altele
Ba copilasule,eu cred ca vezi numai giga,busuri de memorie,GHZ si nuclee multe,atat, pe tine nu te intereseaza arhitectura, optimizarea, procesorul grafic, ci doar cele de mai sus
Daca te uiti atent vedeai ca sunt placi de 4gb la 300 lei si placi de 1gb la 1.500-2000 lei, tu 100% ai alege placa de 4gb, pentru ca are memorie mai mare, pentru ca nu stii cu ce se mananca IT'ul, invata apoi vii si dai sfaturi

@Gabi05 degeaba ii explici pentru ca nu o sa inteleaga niciodata pana nu vede cu ochii lui

@JoeJude2013 e ok si g2020, dar vezi ca ai g2030 la pret mai mic decat g2020, sau ai alta alternativa, g3220 pe socket 1150 proaspat scos din"cuptor", sau athlon dx4 740,750k

| Gabi05 a răspuns (pentru bunelutu):

Eu cred ca tu ai invatat IT la coltul blocului,
Daca faci overclock nu iti crapa placa ma.

Nu are rost sa mai imi bat capu cu amatori.

| Gabi05 a răspuns (pentru Me2):

Lasal ca pentru mapetoiul ala care zice el ca crapa placile, un pc de gaming insemna asta=))

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/720746/
=))

| Me2 a răspuns (pentru Gabi05):

Oare merge mario? rolling on the floor
Crede-ma ca niciodata nu m-am gandit la o combinatie intre g1610 si 7990 rolling on the floor

| Gabi05 a răspuns (pentru Me2):

Iti dai seama, ca ii va merge mario la ultra cu 8xmsaa/16xFSAA,4xAA,pentru ca are ram de 2133mhz si 32gb pe deasupra

| bunelutu a răspuns (pentru Me2):

Multumesc

| AnonymousTPU007 a răspuns (pentru Gabi05):

Conteaza mult sa ai multi ghz la procesoare? Adica un procesor i7 de 1.8 ghz cu cat e mai slab decat un procesor tot i7 de 2.4 ghz?

| Gabi05 a răspuns (pentru AnonymousTPU007):

Acei ghz nu prea conteaza, adica in momentul cand compari doua CPu-uri fie ele i7 1,8ghz vs i7 2,4ghz vei vedea performanta de 1%.

Atentie la procesoare conteaza arhitectura/nn/optimizarea/numarul de tranzistori.
Un i7 haswell 3ghz e mai bun decat un i7 ivy 3, 5ghz, pentru ca e mai nou si ofera performanta in plus.

Vezi ca i7 nu e un procesor de gaming, el avand inglobate in el tehnologii inutile in gaming dar care ii cresc pretul fata de un i5 care e optim pentru gaming.

I7-I5 in gaming.

I7-ele e facut pentru after effect/cad-uri/editare bla bla bla.
Programe care necesita multa putere de procesare si tehnologia HT