| LoveIsLove4Ever a întrebat:

Funda, am nevoie de ajutor urgent. routerul meu de la Digi facea figuri asa ca l-am resetat. acum nu il pot configura ca nu ma lasa sa accesez 192.168.1.1 folosind laptopul meu conectat prin calbu. IP-urile sunt setate pe automat. ce ii pot face?

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Depinde ce router ai de la erdeesh.Nu toate au IP-urile de forma asta.Sunt unele modele ce au IP-ul 2.1 sau 10.1. Apoi de regulă parola este admin și admin.Nu uita sa pui userul și parola corecte și să setezi pe always conected.Succes

| LoveIsLove4Ever explică (pentru DeyCj):

Mersi de raspuns, era din vina portulu in care era conectat laptopul, am router ZTE ZXHN nu sh cat. IP-ul este 192.168.1.1 ca asa a fost inca din cutie numa ca nu am realizat ca am conectat PC-ul in portul gresit caci este rezervat pentru service

| Jipa95 a răspuns:

De obicei ip-ul era 192.168.0.1
Routerele telekom au ip 1.1 la coada.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru Jipa95):

In ipconfig nu imi arata un deafult gateway, care era de fapt din vina ca am conectat cablul in slotul LAN4, care este rezervat pentru service. acum l-am conectat in LAN2 si totul este normal, up and running again. pe Wi-Fi nu am cine stie ce viteza totusi, tot una de cacao de 2MBps in comparatie cu 560 MBps prin cablu sad

| LoveIsLove4Ever explică (pentru Jipa95):

De fapt. a setat banda pe 40 MHz si acum am 40 MBps, deci s-a rezolvat problema complet big grin

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Pui mana si te uiti pe fundul lui. In general routerele au specificate pe eticheta de sub ele ip-ul default, username-ul si parola sa. In general cele pentru acasa asa sunt.

Daca din motive nefericite se intampla totusi sa nu fie, mergi pe net si acolo cauti configuratia default, username si parola pentru tipul tau de router.