| Danyel129 a întrebat:

Ieri mi-am reinstalat windowsul (win 7) iar astazi imi merge foarte greu calculatorul.Stie cineva ce sa fac sa mearga mai bine?

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea repeta instalarea. Poate nu s-a instalat corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce înseamnă merge greu? NU ai dat nici un detaliu în ce privește configurația sistemului tău. Pornește greu sau după încărcare, utilizarea este greoaie?

Sistemul pornește greu pentru că încarcă de pe HDD (care este o memorie înceată) în RAM (care este o memorie rapidă) și pentru că ai multe aplicații la StartUp (atunci când pornești pc-ul, dezactivează programele să nu pornească automat, le pornești când ai tu nevoie) - pentru a evita aceasta problemă, nu mai da shutdown, ci sleep (nu papă curent și sistemul va fi foarte rapid la startup)

Dacă utilizarea sa este greoaie atunci ai puțină memorie ram (lasă mai ușor cu multitasking, nu folosi multe programe simultan, decât strict ce ai nevoie = browserele de net cu flash și video online papă ram)

| Danyel129 explică (pentru anonim_4396):

Pai de exemplu cand intru pe o pagina web mi se incarca greu sau cand ascult vreo melodie se mai opreste uneori si nu am multe aplicatii in startup.Am asa :Intel(R)Core(TM) 2 CPU, 6300 @ 1, 86 GHz 2 GB ram, 32 bit

| buffa a răspuns:

Cine stie ce windows ai pus (e clar ca 7)dar citi biti are windowsul care l-ai instalat x32, x64? si citi biti are calculatorul tau! asta tot conteaza!

| anonim_4396 a răspuns (pentru buffa):

laughing dacă CPU-ul nu suportă 64bit îi dădea eroare la instalare, nici măcar nu rula, nu are nici o treabă! și nici tu nu ai vreo una! laughing

| Anony123 a răspuns:

Trageti TuneUp sau CCleaner si dai un run cleaner si vei vedea diferentele