| SonicAndrei a întrebat:

Cum aleg un „chipset" bun plăcii de bază? Știu că chipsetul are legătură cu performanța ei, dar de unde știu ce chipset s-ar potrivi cel mai bine calculatorului?

Dacă iau acest exemplu:
Vreau să-mi fac un calculator din bucăți. Aleg Intel Core i5 cu Socket LGA 1155. Plăcile de bază cu acest socket pot avea chipset Intel B75/H61/H67/H77/P61/Q67/Z68/Z77/Z87. În total pot fi 100 de plăci, și nu am răbdare să mă uit la fiecare. Prefer să reduc numărul. De exemplu, eu aș putea alege Chipset iH61, apoi îmi aleg mai ușor o placă de bază potrivită.

Dar dacă aș alege AMD FX-6100 (Socket AM3+), ce chipset s-ar potrivi dintre amd 760g/970/990fx/990x. După nume, aș alege Chipset amd 990fx, dar cea mai ieftină placă de bază cu acest chipset e 500 lei.

După ce mă ghidez când aleg chipset-ul în așa fel ca placa de bază să fie bună, dar și ieftină?

Răspuns Câştigător
| Gabi05 a răspuns:

Ai luat doua exemple proaste, adica unul vechi si altul esuat.

In fine.
La Intel chipseturile fac diferenta la procesoare deblocate.

B75=chipset pentru procesor non-overclock-abil
H61=chipset mai slab pentru procesoarele i3/pentium dual core/celeron dual core.
h77=chipset cu suprort de raid.
p61=h61
q67=h77
Z77=Chipset dedicat overclock-ingului, pentru procesoare deblocate.
Z87=z77=z68.
Atentie nu conteaza foarte mult chipsetul cum conteaza socketul.
Degeaba pui Procesor 1150 pe chipset pentru 1155 ca nu se vor potrivi.

Iar la amd, sta treaba altfel.
760g=pentru placi de baza fara potential de oc.
970=chipset mai dotat cu putin potential de oc.
990fx=cel mai bun chipset de overclock.S-a dat 8, 5ghz pe acest chipset la fx8150, cu racire pe azot lichid.
990x=foarte bun in oc, dar un pic mai slab ca 990fx.

Daca vrei sa iti faci un pc, spune bugetul aici.

Sunt multe criterii, iar din exemplele tale spune, imi dau seama ca nu prea studiezi despre IT.

Degeaba pui cel mai bun chipset daca pui dezechilibrat.
Ex:
I5 4570k(k=deblocat, pentru oc)+placa de baza B85(cu suport non-oc).

Multi fac greseala sa ia cele mai scumpe procesoare, chiar daca sunt de overclock acele procesoare, pentru gaming.

Vad prin nenumarate sisteme
Procesor de overclock, pe mobo slab.
Adica:Multi cred ca un i5 4570k e mai bun ca un 4570 fara K in coada, ceea ce e gresit.Un i5 4570k e deblocat, dar nu ofera nici 1% mai multa performanta decat unul 4570 fara k

| SonicAndrei explică (pentru Gabi05):

Mi-ai răspuns chiar ce aș fi vrut să știu. Mersi. Dar nu vreau să-mi fac acum un calculator din bucăți, doar peste 5-10 ani. Știu și acum să fac unul, dar sunt începător în acest domeniu (am 15 ani), de aceea aș vrea să știu mai multe din timp.

| Gabi05 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Peste 5-10 ani sunt sanse 100% sa nu mai existe aceste socket-uri, si sa apara procesoare cu 50 nuclee.

| SonicAndrei explică (pentru Gabi05):

Sunt conștient de asta, dar vreau să-mi fac o idee. Totuși, nu cred că șansele sunt de 100% să nu mai fie astea, și nici procesoare cu 50 nuclee, dar înțeleg ideea.

| Gabi05 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Da,ma rog, la inceputul anului 2014 Intel scoate primul cpu cu 8nuclee, deci atunci amd va avea nevoie de 16 nuclee, asta daca nu isi revin la arhitectira.

Nu cred ca in 5 ani vei mai gasi ivy sau has pe stoc, deoarece Intel se misca foarte repede si scoate un socket /an.