| DanielF94 a întrebat:

Legat de o intrebarea anterioara am schimbat sursa de alimentare la PC si am analizat valorile de temperatura la placa video. Rezultatul e asa: 48-52 grade idle, 57-64 grade cand ma uit pe YT si 65-74 grade (timp de 30 de secunde) cand intru intr-un joc cu grafica si rezolutiiile low apoi temperatura URCA pana la 78 de unde incep sa apar artefactele. Tin sa mentionez ca am schimbat pasta termoconductoare (nu am idee daca conteaza da am impresia ca e mai mult lichida cv gen gelul de dus), insa cand pun mana pe racitor e rece iar placa *arde*.

PS:Foarte ciudat e si faptul ca daca scot alimentarea pe 6 pin sistemul nu ma mai informeaza ca placa nu e alimentata corespunzator (cum o facea inainte).
PSS: Intrebarea anterioara:http://www.tpu.ro/......care-cere/

Răspuns Câştigător
| Decicumzici a răspuns:

P0/P1 - Maximum 3D performance
P2/P3 - Balanced 3D performance-power
P8 - Basic HD video playback
P10 - DVD playback
P12 - Minimum idle power consumption deci la p12 ai 1, 2v. Aici e problema gata.Tie ti-a schimbat p0 cu p12. P12 inseamna relanti si nu merge fanu aici. Tie o tine la blana indiferent ca faci sau nu ceva pe ea :( ai probleme la driver frate. Si eu aveam asta, nu intra in p0 si avea un clock de nici filmele nu mergeau. La tine e opusul. Eu am reparat asta cu reinstalarea driverului video cu alta versiune. Fii atent, unele updaturi de driver sunt instabile si netestate in beta phase. Trebuie sa cauti un driver stabil din versiunile anterioare si sa nu mai dai update la el. Asa am facut si eu si nu mai am probleme. Normal trebuia la p12 sa ai 50mhz si vreo 0.8v si tu ai ca la p0 450mhz si 1, 2v. Tie acuma la relanti merge ca la blana. Relanti - iddle. Sper ca te-am ajutat. http://stackoverflow.com/......make-sense http://www.tomshardware.co.uk/forum/374567-33-something-throttling http://forums.legitreviews.com/viewtopic.php?t=6730 "Voltages
The stock voltage is 1.00V at 375/500. When you OC, you bump it up to a safe 1.24 to allow for the extra speed and stability. " coment luat de aici http://forum.notebookreview.com/......ead.64385/

15 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Salut
Ce sursa de alimentare ai cumparat?
Placa video moare INCET DAR SIGUR!

| CPAElites a răspuns (pentru CPAElites):

Pe la ~70 grade incepe sa se dilata bilutele de fludor de la chipurile de memorie!
Mai mult costa reparatia ( si tine ~3 luni ) decat placa video in sine!

| CPAElites a răspuns (pentru CPAElites):

"de la chipurile de memorie"Pardon am vrut sa spun procesorul grafic!

| Decicumzici a răspuns (pentru CPAElites):

Wtf man "Pe la ~70 grade incepe sa se dilata bilutele de fludor de la chipurile de memorie!" ce inseamna asta? ce zici tu nu e la 70 ci la 90 grade. Sau chiar 95. La 90 da crash driver, la 95/100 se arde. Cele gtx de la kepler architecture in sus rezista 105 grade (teoretic asa zic ei). La 80 grade se tine in overclock. Daca se arde la 70 cum dau toti 80 grade si merge bine mersi =) eu o tin la 85 grade in max overclock. Bine de fapt e 82 da mai urca la 85, avand in considerare ca e laptop. La pc e mai ok racirea.

| Decicumzici a răspuns:

Probabil nu te intereseaza dar iti spun oricum happy mie pe laptop ajunge si la 85 grade si e ok nu se arde.78 grade e temperatura de overclock. Fara overclock trebuia sa fie maxim 65 grade in max load. Avand in vedere ca e pc poate e cam mare temperatura. Uite, exista gpu-z, instaleaza si arata printscreen din ce scrie acolo. Asa se vede si voltaju si clockurile cum stau. Se vede si numele placii tot. Dupa care cautam pe google aceeasi placa la gpu-z sa vedem daca bat rezultatele. Daca la tine nu e in p0 pe max load si voltaju e mai mic decat trebuia de asta apar artefacte ca nu e clokata bine placa. De fapt memory clockul face artefacte, core clock da direct driver crash. Poate e defectiune la placa ceva. Eu cred ca de la clokuri si voltaj e problema. Nu sunt expert in overclock dar imi pot da seama cand e unstable overclockul. Desi in gpu-z nu zice votaju sad ala in nVIDIA inspector arata, tot acolo se vede si power states. Daca esti pe p0 sau p1 sau p2. Mai bine da printscreen din nVIDIA inspector (ai nVIDIA nu? rolling on the floor cred ca duce si radeon

| Decicumzici a răspuns (pentru DanielF94):

Oricum daca ai 1, 2v cred ca poti face un overclock usor pana la 500mhz. Asta dupa ce repari driverul. Auzi ca la altii e 1volt si la tine 1, 2v. Deci 50mhz poti marii. Desi e complicat cu overcloku da asa de chestie ca ai putea zic. Bine peste 500mhz iti trebuie unlocked bios sa mai poti marii voltaju.

| Decicumzici a răspuns (pentru DanielF94):

Da man, acuma vad in poza aia, tu ai 54 grade la ea si fanu la 30%. 30% e normal pentru p12 cand trece la p0 va merge si 90% si atunci raceste. Da totusi 54 grade pui mana pe ea si arde? 54 grade e temperatura foarte ok. De 85 grade ce zici? Eu am overclocato pe a mea si temperatura de 75 grade cateodata si 80 grade si e ok. Normal ca pui mana si 54 grade e cald ca pielea are vreo 27 grade si temperatura interna 37. De la 37 grade cat are omu la 54 grade i se pare cald dar de fapt e ok temperatura. Asta ca bonus. Schimba driveru si bafta.

| DanielF94 explică (pentru Decicumzici):

Nu cred ca mai conteaza din moment ce am dat trecut cu mana pe langa memori si brusc tot background-ul s-a facut numai patratele. Speram sa o mai pot tine cateva luni in plus pana faceam un upgrade masiv la toata unitatea.

| DanielF94 explică (pentru Decicumzici):

Faza e ca placa nu e OC si nu cautam sa i fac asa ceva.

Am mai rascolit prin cutia de vechituri sa o schimb si am dat peste alta placa pe asta am OC insa din pacate e limitata f mult de memorie dar aproape am ajuns la same performace cu ea :) look:http://img.techpowerup.org/160526/nvidia-20160526-165930.png

| Decicumzici a răspuns (pentru DanielF94):

Aia nu avea nimica, era de bai driverul. Faci cum crezi idc. Ti-am explicat ca aia avea bai la p12. Faci ce vrei.

| DanielF94 explică (pentru Decicumzici):

Ok o sa caut un old driver si iti dau un raspuns rapid cat de curand

| DanielF94 explică (pentru Decicumzici):

Incredibil! Deci e *amazing* la 40% fanul rezista eroic cu temperatura! Cu grafica data la normal abia de trece de 65 de grade! Totusi vad ca acuma p12 se schimba cu p0 cam des...

| Decicumzici a răspuns (pentru DanielF94):

Voila. Mare lucru a fost. Deci a recunoscut nVIDIA ca dau drivere in beta testing phase. Nu e gluma sau conspiratie. Si eu am patit si altii. Nu esti tu primul tongue ma bucur ca ai rezolvat xD

| Decicumzici a răspuns (pentru DanielF94):

P0/P1 - Maximum 3D performance
P2/P3 - Balanced 3D performance-power
P8 - Basic HD video playback
P10 - DVD playback
P12 - Minimum idle power consumption deci la p12 ai 1, 2v. Aici e problema gata.Tie ti-a schimbat p0 cu p12. P12 inseamna relanti si nu merge fanu aici. Tie o tine la blana indiferent ca faci sau nu ceva pe ea :( ai probleme la driver frate. Si eu aveam asta, nu intra in p0 si avea un clock de nici filmele nu mergeau. La tine e opusul. Eu am reparat asta cu reinstalarea driverului video cu alta versiune. Fii atent, unele updaturi de driver sunt instabile si netestate in beta phase. Trebuie sa cauti un driver stabil din versiunile anterioare si sa nu mai dai update la el. Asa am facut si eu si nu mai am probleme. Normal trebuia la p12 sa ai 50mhz si vreo 0.8v si tu ai ca la p0 450mhz si 1, 2v. Tie acuma la relanti merge ca la blana. Relanti - iddle. Sper ca te-am ajutat. http://stackoverflow.com/......make-sense http://www.tomshardware.co.uk/forum/374567-33-something-throttling http://forums.legitreviews.com/viewtopic.php?t=6730 "Voltages
The stock voltage is 1.00V at 375/500. When you OC, you bump it up to a safe 1.24 to allow for the extra speed and stability. " coment luat de aici http://forum.notebookreview.com/......ead.64385/

| Decicumzici a răspuns:

Daca faci in nVIDIA inspector faza cu printscreen, arata odata printscreen cand e idle pc si dupa aia un printscreen cand e in max load (in joc). Asa se vede exact cat fluctueaza voltajul intre stateturi.