| MareleSherlock a întrebat:

Salut TPU!
Mi-am achizitiinat un cpu sh(i5-2500). Totul a mers bine pana cand a fost momentul sa aprind calculatorul. L-am aprins iar placa grafica nu mai trimitea semnal, pe monitor aratand semnul "no signal". Cablul este bun, l-am testat folosind placa video integrata si a mers. Adaptorul VGA-DVI este bun, n-ar avea de ce sa se strice fix dupa ce am instalat cpu-ul(am folosit si altul, tot nu a mers), la fel si cu placa video, fix dupa ce am instalat cpu-ul nu mai trimitea mesaj. Stie cineva de ce se intampla asta?
Procesorul inainte de schimb era un pentium g2030 si placa video este un gt 630 2gb.

DAU FUNDA!

9 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Reset de bios cu scos de baterie

| MareleSherlock explică (pentru aditimus):

Cand dau reset la bios, cand am introdus procesorul vechi sau pe cel nou? Si cu cel nou cum as proceda daca imi arata no signal, folosesc igpu-ul ca sa intru in bios?

| aditimus a răspuns (pentru MareleSherlock):

Acuma cu cel nou, reset la baterie ma refer, scoti bateria si apesi clema de jos.

| mihai69 a răspuns:

Mă tem că ai luat țeapă.

| MareleSherlock explică (pentru mihai69):

Ar putea fi defect procesorul daca ruleaza? Adica sa mearga normal dar nu mai face conexiunea cu placa grafica?

| mihai69 a răspuns (pentru MareleSherlock):

Ce dovadă ai că rulează?

| NLS a răspuns:

Incearca si sa scoti memoria și sa o pui la loc, daca ai 2 plăcute, fiecare în locul celeilalte.

| ReddY25 a răspuns:

Dacă nu te pricepi poți să încerci la un tehnician, informatician(service)

| MareleSherlock explică:

Am ajuns la concluzia ca s-a ars placa video.
Totu merge normal daca mufez cablul in placa grafica integrata,
Am intrat in device manager si nu arata placa video dedicata, nici in HWiNFO sau GPU-Z, singura placa video pe care o arata fiind cea integrata.