| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am dat pc-ul la reparat.Totul este ok in afara de o mica problema:cand vreau sa intru in task manager(ctrl alt del) imi da o eroare :"Task Manager has been disabled by your administrator". Ce ar trebui sa fac ca sa il activez? (FUNDA)

Răspuns Câştigător
| alexandru25 a răspuns:

Exact aceias problema am avut-o si eu deci sa it spun cum sa faci
Intri in run->gpedit.msc->administartive templates->system-> ctrl+alt+del option ->remove task manager dai enamble dupa apply dupa iar intri si dai not configure si dai iaras apply
Sper ca te-am ajutat

6 răspunsuri:
| VLΛD a răspuns:

• Click Start
• Click Run
• Enter gpedit.msc in the Open box and click OK
• In the Group Policy settings window
o Select User Configuration
o Select Administrative Templates
o Select System
o Select Ctrl+Alt+Delete options
o Select Remove Task Manager
o Double-click the Remove Task Manager option

| Lucrian a răspuns:

1. Posibil sa fi primit vreun virus (cel mai probabil)
2. Posibil ca cei din service sa-ti fi umblat la permisiuni si sa-ti fi pus un alt user ca administrator si pe al tau ca normal

ai antivirus?

| blackwidow a răspuns:

Buna. Este un plic mai complicat, insa sper sa te descurci. Citeste cu atentie de doua ori inainte de a actiona, pentru ca daca stergi altceva decat trebuie, s-ar putea sa apara alte probleme.

Dai start, run si scrii Regedit.exe. Acolo in stanga navighezi pana dai de urmatoarea ramura: HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies\ System. Dai click pe system, iar in dreapta stergi valoarea "DisableTaskMgr", dupa care inchizi editorul de registre.

Ideea e ca cei de la service nu ar fi avut niciun interes sa-ti faca asa ceva; cel mai probabil ai un virus care-ti blocheaza accesul la task manager. Sugerez sa-ti cureti calculatorul, pentru orice eventualitate. Numai bine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te-ai virusat tu ori la service pc s-a folosit un soft ori un suport de informatii virusat.

Pentru asta, rezolvarea este cat se poate de simpla:
Descarca http://download.bleepingcomputer.com/sUBs/ComboFix.exe ComboFix
Apoi asigura-te ca ai inchis toate programele care ruleaza (Yahoo Messenger, MozilaFirefox, etc) si ruleaza ComboFix. Te va intreba daca sa inceapa sa curete sistemul.
Confirma cu Yes de fiecare data
Nu-l opri in timp ce scaneaza si dezinfecteaza sistemul. E posibil ca in timpul rularii lui desktop-ul sa dispara, dar nu te ingrijora.

| Alexandru_5661 a răspuns:

1 - Click pe Start apoi Run si scrie exact asa :
REG add HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System /v DisableTaskMgr /t REG_DWORD /d 0 /f
(copy >paste)
2 - Click dreapta pe desktop si creeaza un text tocument, intra in el scrie urmatoarele :
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System]
"DisableTaskMgr"=dword:00000000
si salveaza task.reg
Sper sa mearga!