| LiffisBiffis a întrebat:

Salut TPU! Mi-am luat un Lenovo D24f-10 144hz si l-am conectat cu DisplayPort la calculatorul meu special pentru G-Sync. Acest monitor are FreeSync dar stiu ca cele FreeSync merg cu G-Sync doar daca monitorul este pe site-ul NVIDIA cu G-Sync Compatible. Al meu nu este, dar am citit online ca NVIDIA a spus ca daca nu e G-Sync compatible si nu il gasesti acolo tot este ok sa folosesti G-Sync. Este adevarat? Si cat de bine o sa mearga G-Sync, pentru ca am un calculator care nu merge pe unele jocuri 144 constant si vreau ca refresh rate-ul de la monitor sa scada la cate FPS-uri am.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Mai putin de 1 din 10 monitoare FreeSync sunt compatibile cu G-Sync.

Si nu stiu cum sa-ti spun, DAR din moment ce nVidia si producatorul (Lenovo) nu l-au listat, respectiv "marketat" ca fiind compatibil, asta inseamna un singur lucru: ca nu e.
Cel putin momentan.

NVidia testeaza periodic monitoare cu FreeSync, si unele, care intrunesc standardul minim, primesc certificare.

Intamplator, fratele meu a luat un ASUS cu FreeSync, ce dupa 8 luni a intrat in gratiile nVidia si a fost trecut pe lista de compatibile.

Sfat: decat sa iti schimbi placa video sau monitorul, foloseste AdaptiveSync.
Va fi de ajuns.

| LiffisBiffis explică (pentru NLS):

Te referi acum la Adaptive VSync sau Adaptive Sync? Daca Adaptive Sync atunci cum il activez pe un monitor FreeSync?