| Viorel_Andrei_1980 a întrebat:

Salut TPU,recent am achizitionat un telefon de la Orange,si acesta fiind Orange Reyo( ZTE Blade Q Maxi), si un card de 16 gb.
Am bagat cardul in el, apoi am constatat ca orice instalez nu se pune pe card.
Am incercat sa il mut de pe telefon pe car dar nu imi apare optiunea "Mutare pe Card SD"(sau cum apare la voi)....am instalat si cu APP2SD si tot nu imi arate..are cineva vreo idee?(Dau funda!)

Răspuns Câştigător
| OrangeHelper a răspuns:

Salut,

Telefonul Orange Reyo utilizeaza o memorie interna 4 GB ce este divizata in 2 parti : partea de sistem de operare si partea de memorie pentru aplicatii(SD card intern). Un card SD extern poate fi utilizat in Orange Reyo doar pentru stocarea pozelor, a melodiilor si filmelor si/sau a informatiilor transferate cu ajutorul unui manager de fisiere. Acesta nu poate fi utilizat pentru stocarea aplicatiilor.

Cu prietenie,
Orange Helper

| Viorel_Andrei_1980 explică (pentru OrangeHelper):

Parerea mea este ca ar fi trebuit scris si pe site... oricum multumesc

3 răspunsuri:
| einsteinchen a răspuns:

Uite, am gasit ceva interesant: https://www.youtube.com/watch?v=s9axAqRAwBo
Nu-ti garantez ca va merge si pe telefonul tau.

Si inca o optiune gasita pe un forum:
"Settings>storage and at the top click external memory as default write"

Bafta!

P.S. Ca de obicei, orice modificare in telefonul tau (software sau hardware) se face pe raspunderea ta.

| H3ADsHoT a răspuns:

Ar putea avea probleme de fabricatie.Asa mi-a fost mie si l-am dus la service unde mi l-au schimbat cu altul. Bafta!