| SpArTaCuS7 a întrebat:

Recent mi-am facut update la telefon, am un telefon Sony Xperia J, iar dupa ce am terminat nu s a mai aprins, adica imi aparea 'SONY' pe ecran, nu era negru/alb nimic, si acum tot asa face, nu stiu ce problema am, sper sa mi ziceti parerea, am cautat si pe google dar nimic, poate e de la soft, am observat ca de la multe jocuri mi se stinge dar dupa nu are nimic.
Multumes, dau funda! tongue

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Se știe ca Android-ul e Linux ceea ce înseamnă ca implicit a două conturi.unu așa numit de super user sau root ce are control toal asupra sistemului și cel normal de user, ce are contril de 99% asupra sistemului, cu excepția ștergerii și modificării de fișiere de sietem, instlării de aplicații fară parola de root, etc.De asta Linux-ul este mult mai sigur ca Windows-ul.Trebuie să fi un maestru ca să faci un virus pe linux, dar cei 5 viruși ce există pe linux pot face rău numai cu acordul userului, acord ce se face prin parola de root introdusă manual de acesta.
De asta te-am întrebat de rootare, ca unii din userii de android fac greșeala asta și îl rootează, adica folosesc acest cont de root sau super user ca și cont de user.Mare greșeală, ca prin asta elimină practic orice măsură de securitate existenta în sistemul Android
Dar o exclud că dacă nu știi ce este mai mut ca sigur nici nu l-ai rootat.La tine problema poate fi de la actualizarea cu erori a telefonului, și sau hardware-ul nu suporta librăriile cele noi ale Android, iar asta se rezolvă din păcate în service, unde îți va rescrie softul, cu un altul 100% compatibil cu telefonul tău, și posibil și gata actualizat.

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ti l-ai rooot-at cumva și ai folosit aplicații descărcate de net(jocuri în special) și apoi i-ai făcut update ca root?

| SpArTaCuS7 explică (pentru DeyCj):

Adica root? nu inteleg.

| DeyCj a răspuns (pentru SpArTaCuS7):

Se știe ca Android-ul e Linux ceea ce înseamnă ca implicit a două conturi.unu așa numit de super user sau root ce are control toal asupra sistemului și cel normal de user, ce are contril de 99% asupra sistemului, cu excepția ștergerii și modificării de fișiere de sietem, instlării de aplicații fară parola de root, etc.De asta Linux-ul este mult mai sigur ca Windows-ul.Trebuie să fi un maestru ca să faci un virus pe linux, dar cei 5 viruși ce există pe linux pot face rău numai cu acordul userului, acord ce se face prin parola de root introdusă manual de acesta.
De asta te-am întrebat de rootare, ca unii din userii de android fac greșeala asta și îl rootează, adica folosesc acest cont de root sau super user ca și cont de user.Mare greșeală, ca prin asta elimină practic orice măsură de securitate existenta în sistemul Android
Dar o exclud că dacă nu știi ce este mai mut ca sigur nici nu l-ai rootat.La tine problema poate fi de la actualizarea cu erori a telefonului, și sau hardware-ul nu suporta librăriile cele noi ale Android, iar asta se rezolvă din păcate în service, unde îți va rescrie softul, cu un altul 100% compatibil cu telefonul tău, și posibil și gata actualizat.

| darrio2007 a răspuns:

Vechea problema.Va faceti update, fara sa fie nevoie, si apoi intrebati pe aici de ce nu mai functioneaza.Nu esti primul dar nici ultimul.Du-te cu el la un service. Poate ai noroc sa nu il dai la schimb undeva, ca defect.

| SpArTaCuS7 explică (pentru darrio2007):

Trebuia sa fac update de foarte mult, si nu am stiut si acum am aflat. o sa ma duc cu el la service, multumesc.

| darrio2007 a răspuns (pentru SpArTaCuS7):

Ok.Succes.