| GoodLuck15 a întrebat:

Se poate intampla ceva in afara de faptul ca se va auzi un zgomot mare(nu ma deranjeaza ca am castile) daca las ventilatoarele placii video gtx 1060 3gb Palit la 100% in jocuri? Mentionez ca de exemplu cand intru intr-un joc cu cerinte mari si il joc pe Ultra cu vsync off, deschid inainte sa intru softul de la Palit si dau ventilatoarele pe 100% pe toata perioada cand ma joc.
Este ok daca fac asa? Adica e "sanatos pentru placa video sa stea ventilatoatele turate la maxim foarte des?
Se pot strica sau ceva?

Răspuns Câştigător
| RadXx a răspuns:

Nu, ventilatoarele sunt făcute în special pentru a fi folosite când procesorul GPU este supraîncălzit, caldura scade FPS-ul grav.Caldura fiind oriunde, peste 68-70°C sau chiar mai mult.Deci nu are ce sa se strice.Am avut un GTX 650 Ți BOOST 2 ventilatoare și le foloseam la maxim și nu deranjau așa mult in plus sunt doar peste 2000rpm, nu e exagerat deloc. Faci bine dar nu le lasa așa mereu, poate să ai anumite consecințe pe viitor cum ar fi sa răspundă puțin mai greu in caz de temperatura crescuta.

| GoodLuck15 explică (pentru RadXx):

Nu le las asa mereu.Dar oricum daca se vor defecta am garantie la placa video.

9 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Ventilatoarele se pot defecta in timp, in schimb placa video va fi racita mai bine.

| RadXx a răspuns (pentru Superior):

Am avut GTX 650 TI BOOST și le țineam 100% mai mereu, și nu au avut nimic

| Superior a răspuns (pentru RadXx):

Depinde si de implementare,calitatea ventilatoarelor, racirii, etc. Oricum, am auzit si vazut cazuri in care ventilatoarele au sarit sau s-au spart pentru, asta venind din partea celor ce le tinea 100% non-stop.

| RadXx a răspuns (pentru Superior):

Mă îndoiesc că cei de la echipa Palit ar face ventilatoarele din materiale de proasta calitate și la ce preț are și placa video.

| GoodLuck15 explică (pentru Superior):

Pai si atunci cum Dumnezeu sa racesc placa fara ventilatie? Sa bag 100 de ventilatoare in carcasa? Sa ma joc in subsol unde e frig? Spune-mi tu o metoda si eu o fac, ca ventilatoate am deja 5 in carcasa de 120mm, in lateral nu pot pune ca am plexiglass complet.

| Superior a răspuns (pentru GoodLuck15):

Nu stiu, ventilatoarele trebuie sa meraga doar cand stresezi placa video, non-stop nu e bine. De exemplu la mine sunt oprite si se activeaza singure in functie de ce joc, cand ma joc.

| Superior a răspuns (pentru RadXx):

Stai calm, si eu am Palit (JetStream 970), Palit fiind o firma cu experienta de peste 20 de ani in cooling. Ma referam la firmele noi gen inno3D,sau placile low profile unde nu se pa chinuieste nimeni sa faca ceva ok.

| RadXx a răspuns (pentru Superior):

Nu văd că în comentariile trecute te-ai referit la vreo altă firmă sau că ai mentionato.