| symplw a întrebat:

Stie cineva ce sa fac ca sa nu mi se mai miste pc-ul greu? Mi se misca jocurile in reluare si el in sine destul de greu. La jocuri nu conteaza daca schimb rezolutia sau grafica, lag-ul e tot la fel de mare...L-am si formatat si tot la el imi face. O fi din componentele lui?

Răspuns Câştigător
| NoWomanNoCry a răspuns:

Salut.Da poate fi si de la componentele lui dar sunt si alte metode sa il faci mai rapid.In primul rand intra in Control Panel acolo la "uninstall a program" si cu rabdare uitete la toate programele de acolo si dezinstaleaza tot ce nu folosest.A doua chestie ce o poti face la un timp este sa faci urmatoarea chestie: apesi pe "Start" si dai pe "All programs" acolo cauti folder "Accessories" dupa intri in "System Tools" si trebuie sa gasesti "Disk Defragmenter" intri pe el si o sa trebuiasca sa selectezi (Chappy sau (Dhappy (unde ai tu cele mai multe fisiere.)si doar ca sa stii daca o sa folosesti progr asta pentru prima oara pot sa spun ca o sa dureze foarte mult, eu il folosesc cam odata pe luna.Nu pot sa iti spun multe despre ce face acel program pentru ca e mult de spus, daca vrei sa stii mai amanuntit cauta pe youtube ce face si cum sa il folosesti. Si un alt program care la mine merge e "CCleaner" e un program care sterge toate fisierele de care nu ai nevoie (din nou poti sa cauti pe youtube sa vezi mai amanuntit). Poate am scris cam mult dar la mine chiar merg lucrurile astea. Daca vrei un program sa mearga mai bine jocurile poti lua "Razer Game Booster" si rezultatele sunt vizibile. Sper ca te-am ajutat, cam asta e tot ce stiu. Bafta happy

| symplw explică (pentru NoWomanNoCry):

S-ar putea sa fie si din cauza Hard Disc-ului?

2 răspunsuri:
| SamSon a răspuns:

Incearca sa-l cureti de virusi si de cookies'uri si bug-uri, apoi sterge fisierele care nu le folosesti, dezinstaleaza programele nefolositoare, iar daca dupa toate cele mentionate mai sus, calculatorul functioneaza la fel de greu, reinstaleaza-ti windows-ul. ca solutie finala.