| CatalinPTM a întrebat:

un coleg are o problema cu laptopul. Dimineata s-a jucat pe el iar acum cand vrea sa-l aprinda apare chestia aia cu Windows Starting iar jos @Microsoft Corporation, dar nu-i apare sigla, logo-ul de la Windows 7, am asteptat 30 de minute si tot nu apare, ecranul ramane negru pur si simplu doar cu windows starting si micrososft corporation.
Are windows 7.
Care e problema?

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Probabil o eroare de citire a HDD-ului
cand deschide laptopul apasa F8 pana iti intra in Advanced recovery menu
incearca optiunea Last known good config...
daca tot nu merge, mai intra iar in F8 si dai Safe Mode si intra in cmd.exe(Command Prompt. il gasesti in meniul start la Accessories parca)
o data pornit scrie in linia de comanda:
chkdsk c: /r (C-ul reprezinta litera partitiei pe care vrei sa o scanezi. in cazul tau C)

apoi apasa enter. o sa iti apara ceva cum ca nu poate sa faca asta ca e un alt proces care foloseste partitia. scrie Y si apasa enter. restartezi calculatorul, si ar trebui sa porneasca scanarea si sa rezolve problemele.

daca nu iti intra in safe mode, incearca tot din F8 safemode with command prompt. si scrie aceeasi comanda cu chkdsk c: /r

ps. nu uita spatiile dintre cuvinte.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti incerca sa bagi un cd cu windows si sa dai repair. Sau cauti un program de reparat windows 7 pe Google.