| Andy_Andrei_1996_gQBZ a întrebat:

Un prieten are un pc de vreo 2 ani placa video incorporata, 1 gb ram si procesor amd de 2.7.Intr-o seara in timp ce se uita la un film i s-a stins brusc monitoru unitatea inca mergand.Am verificat respectivul monitorul legandul la un laptop, aceasta merge.Deci de aici rezultand ca unitatea are placa video arsa (parerea mea). Mentionez ca placa video este incorporata si este nVIDIA de 512 mb.Astazi am sunat respectivul prieten si mi-a spus ca are rami defecti si de aceea nu ii merge ca i-a spus lui nu stiu ce cumnat care tot la fel repara si ca este de la rami si ca trebuie schimbati rami.Voi ce parere aveti placa video sau rami.

1 răspuns:
| HopOMyThumb a răspuns:

Pai cred ca-i destul de clar, este placa video, pentru ca ramii nu au nicio legatura cu conexiunea dintre monitor si unitatea centrala. Eventual, daca gresesc scoateti ramii din calculatoru' lui, si probatii la alt calculator, la al tau mai exact. Cat despre placa video, nu are cum sa fie incorporata nVidia de 512. daca asa l-a cumparat nu inseamna ca-i incorporata.