| Luchian7 a întrebat:

Vreau sa fac bani pe youtube cu un canal de jocuri si vreau sa stiu exact ca daca nu o sa-mi mearga ideea, ar putea sa existe dezavantaje cu banii pe care ii faci, gen daca o sa-ti ceara cineva bani inapoi sau pentru ceva anume...

Răspuns Câştigător
| taken a răspuns:

Posibilitatea de a utiliza conținutul unui joc video pentru generare de bani depinde de drepturile de utilizare comercială acordate prin licențele editorilor jocului video. Unii editori de jocuri video vă pot permite să folosiţi întregul conţinut al jocului video pentru utilizare comercială şi declară aceasta în acordurile de licenţă. Videoclipurile care prezintă doar derularea jocului pentru perioade mari de timp nu pot fi acceptate pentru generare de bani.
https://support.google.com/youtube/answer/97527?hl=ro

https://support.google.com/youtube/answer/2490020

| Luchian7 explică (pentru taken):

Din ce spui tu inteleg ca daca primesc reclamatie din cauza "copyright" nu o sa mai primesc bani (ceva de genu o sa-mi blocheze contul), eu vreau sa stiu ceva de genu daca cei care au facut jocul m-ar da in judecata pentru ca si jocul pe care il am este piratat.(nu-mi permit sa dau 20 euro pe un joc, dar de accea vreau sa fac bani pe youtube sa-mi cumpar originalul si altele)

| taken a răspuns (pentru Luchian7):

Nu te dau producatorii jocului in judecata, probabil iti va fi respins de la generarea de bani.
''Videoclipurile care prezintă doar derularea jocului pentru perioade mari de timp nu pot fi acceptate pentru generare de bani.''
Chiar daca poti face dovada ca ai cumparat jocul tot nu este acceptat.
Poti sa faci o proba.Iti faci un alt cont cu o alta adresa de email, activezi generarea de bani si pui un gameplay(descarci unul de pe contul pe care il ai sau faci un gameplay). Vezi daca acel clip este acceptat sau respins. Daca este respins nu inseamna ca ti-l sterge.

3 răspunsuri:
| Alex_Alexandru_2001 a răspuns:

Salutare! Goal Tycoon este un manager de fotbal pentru cei care sunt pasionati de jocurile de strategie in browser. Totul se bazeaza pe strategia cu care iti faci echipa, e aproape similar cu ce se intampla in realitate. 1 sezon are 30 de etape = o luna reala, porniti din liga a 10-a, cu cat promovati intr-o liga superioara cu atat castigati mai multi bani reali…Jocul e serios, plateste, e facut de cei de la Market Glory… Multa bafta!
http://www.goaltycoon.com/bestfootballgame/Praslea