| Corbyy_Yonutz_1995 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un calculator special pentru jocuri ce imi recomandati? Buget:1200Ron. Stiu ca este mic bugetul dar am 14 ani fac greu bani... FUNDA CELUI MAI BUN RĂSPUNS

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Http://bit.ly/14AMNzI
Iti recomand ce am pus mai sus, in special daca ai de gand sa mai faci un upgrade(la placa video, cand mai strangi bani, la un radeon 7750 spre exemplu- pentru crossfire cu gpu+gpu apu )
Mai multe detalii gasesti in comentariul de la wishlist.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, acel sistem nu te va duce prea bine pe o rezolutie mai mare de 720p.
Daca ai monitor mare iti recomand Intel Dual Core si placa video dedicata.

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa vad daca mai ai dreptate la ce am zis eu, cu apu+7750. Daca pui un sb/ivy iti inacpe maxim un 6670, exagerat, epste buget sa bagi si un 7750.
Am explicat ca e ok, daca face crossfire :p, asa ca nu e chiar atat de rau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sltlp):

Da, daca face crossfire cu inca 3 milioane de dat.
Ai uitat sa bagi in buildul ala un cooler de 60 de lei macar pentru ca procesorul ajunge la 80 de grade cu coolerul stoc in bios. Il am eu si nu manc **** decat daca e problema din alta parte si anume de la placa de baza care este Gigabyte gaf2a85x-hd3.

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cine ti l-a asamblat, cumva tu? Stai calm, nu are cum sa atinga 80 grade. Vezi ca e ceva neineregula la tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sltlp):

L-am montat de 3 ori.
Schimbat si pasta termoconductoare.
Fiind primul procesor montat chiar am chemat pe cineva inainte sa imi schimb coolerul si a constat ca era pus perfect radiatorul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah si ventilatorul nou tot eu l-am montat si au scazut temperaturile cu 40 de grade, ce spui?

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Spun ca ceva nu ai pus tu bine. Eu nu am auzit atata minute, sa scada un cooler temperatura cu 40 grade... Ceva nu a fost pus bine acolo. Te asigur. happy Dar nu mai conteaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sltlp):

Procesorul este foarte ciudat.
Am masurat temperatura din desktop iar hardware monitor ajungea si la 115 pe care l-am bagat undeva ca nu avea cum sa fie asa laughing.
CPU Temp spunea 14 grade cand el in bios avea 66 in advanced bios si 75-80 grade in 3dbios.
Avea momente cand trecea de la 30 in desktop(cu alt masurator) la 45 si scadea in timp de 3 secunde cate 1 grad inapoi la 30. Amd sunt bazati rau laughing.

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca e de la soft(de la programul cu care ai citit temperaturile. La 115 grade era oprit de mult(are protectie termica) big grin. Asa e, au senzorii cam aiurea facuti, dar asta e. Ca si procesoare, unele dintre ele au pret/calitate foarte bun, si chiar merita unele dintre ele cumparate(cum ar fi unele apu, sau fx6300 -asta la ora actuala).

| anonim_4396 a răspuns (pentru sltlp):

Da, in schimb sunt mandru de el. acum nu mai am probleme cu temperaturile desi mor de ciuda ca nu pot juca cu memorii de 1600.
Diferenta intre 1600 si 1333 este foarte mare daca folosesti integrata din proc.
Oricum procesorul cu placa video integrata cu rami alocati 512 duce jocurile foarte bine daca te gandesti ca este integrata. Daca mai pun si un 6670 ddr5 pe el. zboara, chiar daca nu atat de bine ca un fx cu 8 core si o placa video 256 bit. (scoatem din calcul ca sunt animale cu 4 placi video in crossfire) laughing
Eu ii recomand sistemul pe care il am acum numai sa nu mearga pe placa de baza gigabyte. E perfect ce ai acolo dar ti-am spus s-ar putea sa fie nevoie de un cooler.

| SpecialistIT a răspuns:

Salutare.

Recomandarea mea pentru tine e asta: http://www.mediadot.ro/wishlist/31122/

Ai aici 4GB ram, un hdd rapid si modern, o carcasa cu sursa ce vor duce sistemul, procesor si placa de baza de calitate si piesa de rezistenta este placa video, una exceptionala in gaming, care te va satisface total.

Ma bucur ca am putut sa te ajut. Sa te bucuri si tu de configuratie.
Daca mai pot sa te ajut cu ceva, nu ezita sa ma cauti.

Nu in ultimu' rand, iti recomand cu tarie MediaDOT, e un magazin serios, unicul magazin de gaming. Uite de asemenea ce showroom superb pot sa aiba: http://www.mediadot.ro/showroom

De asemenea, poti cere GRATIS update de bios la placa de baza, un lucru total recomandabil.
Tot GRATIS poti beneficia de ansamblare a PC-ului in cazu' in care nu ai timp sa nu te pricepi foarte bine la asta, tot la MediaDOT.

Bafta si multa sanatate!