| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un stick de la tp-link pentru internet si nu stiu cum functioneaza, adica de unde face rost de internet si se poate folosi si fara sa il introduci in calculator. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| DryIce a răspuns:

Companiile ce ofera net prin "stick" (stick modem) sunt Orange, Vodafone, rds, si altii. Tp-link e o firma americana care vinde sticurile la companiile prezentate mai sus care le folosesc cum vor. Mai sunt firme nu doar tplink care produc sticuri.

Platesti abonament la companiile de telefonie si iti dau stick pentru net care merge cateva zile si ti se limiteaza si-ti bagi **** in el de net. Netul e prin 3g, 4g, 5g sau ce rahat mai au ei. 3g inseamna 3000 mhz; 4g = 4000 mhz. Ele merg la distanta foarte mare (semnal prinde de la turnuri de comunicatie care sunt pe toate dealurile).

Stickurile de net usb tp-link care bagi in calculator prind net wifi (wifi = 2400 mhz sau 5000 mhz) care merge la distanta scurta (nu ca nu ar putea fi distanta mare da mno) si prinde la routerele din casele oamenilor. Distanta e in functie de antene si amplificator. Stick usb de wifi prinzi net de la un wifi, fie al tau fie a altcuiva. Il bagi in pc si instalezi driverul, te conectezi si gata.

Totul e radio. Doar ca radio e impartit in benzi, frecvente.

Radio banal = 100 mhz de exemplu fm band

Telefon mobil = 800/900 mhz Class A mobile

Wifi = 2400 mhz sau 5000 mhz

3g net = 3000 mhz

4g net = 4000 mhz

5g (apare curand) = 5000 mhz si va interfera cu wifi 5. 0ghz si va fi problema mare da ma gandesc ca rezolva ei cumva :I

Sper ca intelegi cat de cat ce am zis xD

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

De la router face rost, logic!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In stick-ul de internet se baga o cartela de internet, la fel ca cea de la telefon. cartela poate avea internet. Altfel stick-ul gol fara cartela de internet incarcata sau luata la abonament, nu va functiona pentru ca nu are de unde trage net, ti-ai dat seama.