| AlexAttac a întrebat:

Salut TPU,
Vreau sa instalez windows 8 pe un pc mai vechi, pe el nu pot rula versiunea RTM deoarece nu suporta NX, deloc.
Ma gandeam sa instalez Windows 8 Consumer Preview, a expirat dar daca introduc codul de activare o sa mearga, adica ce se poate intampla daca il instalez si nu mai este valabil?

5 răspunsuri:
| TaviComplicat a răspuns:

Fa-l sa mearga

| SasNetRomania a răspuns:

Pe orice pc din lume poti instala orice windows, acum depinde cat de vechi este. nu iti recomand w8 poate 8.1 ai vrut sa zici.
versiunea custom preview cum se si traduce este o versiune de test, dupa ce se lanseaza versiunea pricipala acea versiune nu mai functioneaza corespunzator, adica acel key nu mai functioneaza si nu gasesti activare.

| AlexAttac explică (pentru SasNetRomania):

"Pe orice pc din lume poti instala orice windows, acum depinde cat de vechi este"
Windows 8 nu, trebuie ca procesorl sa acepte PAE, NX, SSE2, pc-ul meu nu suporta NX, am incercat sa instalze si windows 8 si windows 8.1, se instaleaza dar cand se restarteaza apare eroarea 0x0000005D

| SasNetRomania a răspuns (pentru AlexAttac):

Eroarea 0x0000005D este de la VT
trebuie sa intri in bios cu delete si sa dai enable la Virtualization Technology (VT)! daca nu exista aceasta optiune, treci pe un sistem de operare mai vechi.
http://www.wintips.org/......windows-8/

| AlexAttac explică:

Dau funda