| Gax97 a întrebat:

Vreau sa va intreb din curiozitate daca pe sistemele/calculatoarele/PC-urile (mai) noi se pot instala sisteme de operare mai vechi cum ar fi Windows 7, XP sau Vista?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu e vorba doar de lipsa driverelor, sau ca nu exista
mai sunt si alte chestii, precum:
lipseste suportul pentru anumite componente hardware (USB 3.0, 3.1, etc)

Versiunile mai vechi de Windows au o baza mai saraca de drivere incluse. Pe Windows 10 nu e necesar sa instalezi driverul de retea, pentru ca cel pe care il are el inclus in kit e suficient de bun, la Windows 7 trebuie sa ai driverul de retea potrivit, altfel nu te poti conecta la net.

Daca vrei jocuri, nu vei putea sa beneficiezi de DX12.

Windows XP si Vista nu mai primesc de mult timp update-uri de securitate, iar la anul in ianuarie se va intampla la fel cu Windows 7.
Windows 8.1 mai primeste pana in 2023 teoretic update-uri critice de securitate, insa practic, deja e scos la pensie.

Suport mult mai bun pentru hardware nou, precum SSD-uri M.2.

Gestionare MULT mai buna a resurselor sistemului, multitasking, etc.

Vista nu merita bagat din principiu pe nici un sistem, nici acum, nici de cand a existat Windows 7.

XP merita bagat la ora actuala doar pe un astfel de sistem: procesor cu un singur nucleu de prin 2002-2004, 1-2 GB DDR1,... video pe AGP de 256 sau 512 MB

| gelu1970 a răspuns:

Nu. Cele de ultimă generație nu oferă driverele pentru so vechi.

| Bizon95 a răspuns:

NU
toate placile de baza (mai ales laptop-uri) mai noi de cel putin 3 ani nu suporta decat Windows 10

in plus nu gasesti drivere pentru placile foarte noi, din motivul de mai sus, producatorii pur si simplu nu mai fac drivere, ca nu are rost

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

Oficial asa e, insa neoficial e foarte posibil sa mearga fara probleme. In cel mai rau caz, daca ai neaparat nevoie sa rulezi vreun program care nu merge decat in Windows XP/7, o faci sub 10 intr-o masina virtuala.winking

| Bizon95 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da... chiar cred foarte sincer ca, chestia e fortata artificial, adica undeva in placa de baza e o bucatica de cod pusa special sa dea ecran albastru daca nu pui windows 10
si e foarte probabil ca nu toti producatorii isi bat capul sa faca asta

si, da, o masina vituala merge pe orice placa de baza, iar cu resursele din ziua de azi, nu are probleme sa mearga decent un windows intr-o masina virtuala

| andrefrancais a răspuns:

Da, dar nu o sa functioneze cam nimic! Am incercat!

| CristiMihai23 a răspuns:

Desigur ca se poate, dar nu merita, deoarece automat scad performantele pc-ului.Mult noroc!