| BcCcCc a întrebat:

Vreau sa imi prelungesc conexiunea Wi-Fi de la modemul de internet prin alt modem.
Adica; din modemul de la Telekom sa duc prin cablu internet in alt modem pe care l-am cumparat eu si din al doilea modem sa prelungesc conexiunea Wi-Fi.
Am incercat sa bag cablul intr-un client din modemul Telekom si in portul Wi-Fi din al doilea modem...dar nu se putea sa fie asa simplu.
Daca stie cineva cum sa fac as fi recunoscator.
Dau si funda daca reusesc (sunt nou pe site si nu stiu daca "am" funde de dat sau pot da oricui doresc big grin)
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| DryIce a răspuns:

In modem intrii cu url 192.168.0.1 sau care e la tine. Cand intrii in setari modem pui bridge conection. Cand faci asta modemul nu mai transmite el wifi ci routerele care le pui in el cu bridge si care sunt prelungite cu fir din modem. Ele vor da mai departe wifi.

| BcCcCc explică (pentru DryIce):

Dar eu vreau amandoua sa transmita wi-fi.
Asta fac la modemul care vreau sa fie pe post de antena nu?
Adica al doilea.
Si dupa bag fir din port de la ala principal in wi-fi-ul celuilalt?

| DryIce a răspuns (pentru BcCcCc):

Modem principal (care are router in el) odata ce e in bridge mod, routerul lui se inchide. Poti lega 4 bridgeuri. Nu merg si modemul si bridgeurile impreuna.

| BcCcCc explică (pentru DryIce):

Mersi mult pentru ajutor

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Ti-am zis ca fiecare bridge reprezinta o retea separata? cand cauti retele fiecare bridge are nume de wifi si parola proprie. Fiecare router (bridge) are pc-urile lui cu ip proprii. Aici nu prea am inteles nici eu ca nu am legat mai mult de 1 bridge niciodata. Daca ai mai multe gen 4, toate au acelasi gateway al modemului principal sau au fiecare gateway propriu... eu cred totusi ca fiecare are gateway propriu si cand faci un maping apar toate insirate ca provenind din modemul principal...in fine daca as avea 4 routere as incerca numai de curiozitate.

| DryIce a răspuns (pentru BcCcCc):

Npc tongue