| ChiuțăCristianNicolae a întrebat:

Vreau sa stiu daca merita :https://altex.ro/......gb-ubuntu/

Sugestiile sunt bine venite!
Multumesc mult happy
Sarbatori fericite btw.

Răspuns Câştigător
| Ionut231312 a răspuns:

Salut, m-am uitat putin la specificatiile pc-ului tau si pot sa spun ca este destul de bun in banii sai...dar ti-am facut aici un wishlist care poate sa il bata pe cel de la altex: https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3089966/

Spun ca poate sa il bata deoarece ram-ul pe care il are acel calculator de la Altex este single channel cu frecventa de 2133 iar cel pe care ti l-am pus eu este unul dual channel cu frecventa de 2400 care chiar ajuta procesoarele ryzen(vei obtine cu 5-10 fps-uri mai mult datorita memoriei)

Alt lucru care ma deranjeaza la pc-ul de la Altex este ca are o sursa de 400 de wati, probabil no name...ti-am pus in wishlist o sursa certificata gold cu eficienta de 91%...vei putea sa faci oc linistit fara sa te sperii ca o sa iti pocneasca sursa(asta in cazul in care vrei sa faci oc)

Sarbatori fericite si tie! :D

| ChiuțăCristianNicolae explică (pentru Ionut231312):

Multumesc!

| NLS a răspuns (pentru ChiuțăCristianNicolae):

Daca iti permiti, as schimba sursa din sistemul recomandat de colegul.
Un Sirtec macar, Segotep nu-s prea stralucite, cu toate certificarile.

| Superior a răspuns (pentru Ionut231312):

Nimeni nu si-a dat seama ca acel R5 1600X nu vine cu cooler stock si necesita achizitionarea unuia separat?
Eu as face ceva mult mai ok, https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3090286/ se prezinta cu un R5 1600 (intre simplu si X nu exista diferente DELOC notabile, doar de 3-4% iar acesta vine si cu cooler stock), 16GB RAM DDR4 2400mhz si un GTX 1060 6GB. Sursa este una foarte buna de asemenea. La carcase gusturile conteaza dar sa ai grija sa incapa placa video (lucru care Polar Night il permite). Daca e prea scump poti scade marimea placutei la 8GB Ram, rest de care iti poti adauga un SSD de 120GB si faci fix 4000 lei.

| Superior a răspuns (pentru NLS):

Niste cunostinte au surse Segotep si se comporta destul de bine, adica excelent, avand diferite protectii si certificari decente.

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Ryzen lucreaza mai bine cu memorii de 2400mhz+, ai putea spune ca ele cresc memoria procesorului si ca cele de 2133mhz ii fac un mic bottleneck.

| Ionut231312 a răspuns (pentru RAY):

Serios? Poate pe Intel nu creste, dar pe AMD este demonstrat ca ajuta cu niste fps-uri in plus... uita-te la asta https://www.youtube.com/watch?v=C1LHvLPERMM

| Ionut231312 a răspuns (pentru Superior):

Aici am gresit... poate sa isi puna un cooler de genu: https://www.pcgarage.ro/coolere/raijintek/themis/

| RAY a răspuns (pentru Ionut231312):

Nu stiu cat creste pe amd, in acel link se poate vedea ca nu creste in mod seminificativ, dar eu unu am 10 fps urii pe plus la gta 5 de cand am windows 10 creatorii de uptateuri

| Superior a răspuns (pentru Ionut231312):

Daca merge pe varianta ta i-as recomanda https://www.pcgarage.ro/coolere/zalman/cnps10x-optima-2011/

| Ionut231312 a răspuns (pentru Superior):

Eu nu, nu suporta procesoare am4...