| Anonomul11 a întrebat:

Salutare! Adresez și eu o întrebare celor care cunosc în domeniu! Vreau sa încep în domeniul fotografiei și as vrea sa achiziționez un aparat foto. Îmi puteți recomanda anumite aparate foto în buget de maxim 6000 lei? Va mulțumesc frumos!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iti recomand aparat de foto Cannon, reflex, cu obiectiv schimbabil.
Daca cauti bine, ai sansa ca in acest pret sa gasesti aparat bun de mana a 2-a (folosit), chiar cu 2-3 obiective.
Recomandare:
Cumpara doar de la persoana de acasa, cu verificare, sa fie dispus sa te si invete de manevrare!

| NLS a răspuns:

Cam ce doresti sa fotografiezi?
Outdoor sau indoor/"studio" (indoor implica si lumini, obligatoriu un trepied, filtre, umbrela foto, eventual paravan "green screen", etc)?

Arhitectura urbana, sau mai degraba portrete?
Sau peisaje de natura?
Wildlife? (desi pentru Wildlife nu ajunge bugetul nici pe departe, am zis sa intreb)
Fotografie de produs?
Doresti sa si filmeze 4K?

Doresti sa fie cat mai usor posibil, pentru a putea sa-l cari oriunde dupe tine? (un alt fel de a intreba acest lucru e daca doresti aparat tip mirrorless, sau clasicul DSLR)

Doresti sa faci din fotografie mijlocul de a-ti castiga existenta?
(in acest caz trebuie sa acorzi o mai mare importanta educarii tale, decat aparatului in sine.

Pentru a obtine un cadru bun nu e deloc suficient sa ai un aparat de 6.000 RON, precum nu e suficient sa ai un aparat de 40.000 RON.
Trebuie sa inveti sa folosesti aparatul
(in special cum combini cei 3 parametri:
sensibilitatea ISO,
timpul de expunere,
si apertura [adica deschiderea maxima a diafragmei, reprezentata prin f/number],
dar si ce reprezinta histograma sau balansul de alb, ce importanta are senzorul foto,
de cate tipuri sunt obiectivele,
si cum e bine sa le cuplezi cu cele doua tipuri de senzori: FF si APS-C, etc),
cum sa folosesti lumina disponibila.)

**************************************************
Daca doresti un DSLR, ar fi vreo 2 variante:

Canon EOS 80D + obiectiv 18-55mm
https://www.f64.ro/canon-eos-80d-kit-ef-s-18-55-is-stm/p

sau Nikon D7500, dar trebuie sa mai scoti vreo 500 RON din buzunar.
https://www.f64.ro/nikon-d7500-kit-18-140-mm/p

*************************************************
Niciunul nu are senzor FF (FullFrame, adica senzor de marime mai mare, 36x24mm, fata de senzorii APS-C, care au aproximativ 24x16mm)
insa Nikon-ul filmeaza 4K @30 cadre pe secunda
si are un obiectiv mai versatil, cu tendinte de "Teleobiectiv" (adica are o distanta focala cu o plaja larga, intre 18 si 140mm).
(distanta focala mai mare iti permite sa maresti mai mult, adica sa aduci subiectele mult mai aproape).
Un inceput bun pentru fotografia wildlife, dar si pentru portrete.
Pentru peisaje de natura, sau ca sa cuprinzi un obiectiv mare de aproape, trebuie sa folosesti distanta focala de 18mm.
Pentru a poza un animal care se afla pe o campie la vreo 500m fata de tine, trebuie sa deschizi obiectivul la distanta focala maxima, adica 140mm.

Problema ambelor obiective este ca nu se descurca foart bine seara, sau in orice situatie unde al lumina redusa (in biserici sau pesteri, mai ales ca acolo nu prea ai voie nici macar sa folosesti blitz-ul integrat in aparat), la apus, la rasarit, noaptea, sau ziua cand e foarte innorat.

Un obiectiv care e facut pentru aceste situatii (lumina redusa) costa doar el vreo 500-900 euro, in functie de calitatea lentilelor din care e construit, si nu are un interval de distanta focala extins, precum acel 18-140mm.
Obiectivul pe care il folosesc eu are 17-55mm, si a costat doar el 900 euro.

Cum recunosti cat de bun e un obiectiv in lumina redusa?
Orice obiectiv are, sau ar trebui sa aiba, urmatoarele cifre inscrise pe el.
In cazul acestui Nikon D7500:
18-140mm f/3.5-5.6

Aceste 2 numere de dupa f/ reprezinta APERTURA (deschiderea maxima a diafragmei, dupa cum ziceam mai sus) pentru distanta focala minima (18mm) si pentru distanta focala maxima (140mm).

Cu cat acel numar de dupa f/ este mai mic (de exemmplu 2.8, sau 1.8, 1.4, etc) obiectivul poate lasa sa treaca mai mult lumina prin el, si astfel obtii poze de calitate mai mare.
*** trebuie specificat ca si marimea senzorului conteaza, pentru niste poze cu adevarat superbe.
Degeaba ai obiectiv cu apertura f/1.4, daca senzorul este unul mic, APS-C.

Obiectivele Fixe nu pot face zoom (decat digital, optic nu), si au inscrise un singur numar...
O sa gasesti pe acestea astfel de notatii:

50mm f/3.5

Obiectivul meu este tot unul cu zoom, adica are tot doua distante focale, DAR are inscris doar un numar, si anume
17-55mm f/2.8
Asta inseamna ca pentru ambele distante focale (atat 17mm cat si la 55mm, are apertura f/2.8).
Deci si cand maresc la maxim, obtin poze la fel de calitative ca si la distanta focala minima.

Ma opresc aici, ca sigur nu ai inteles nimic.
Incearca in primul rand sa studiezi putina teorie,
si apoi o sa stii singur cam ce ai nevoie.
Asa fac cei care vor sa se apuce de fotografie.

Eventual daca vrei sa inveti pas cu pas, si nu intelegi ceva, ma poti intreba.

**************************************
Daca doresti un aparat mirrorless (noul trend in materie de fotografie):

1) Nikon Z50 cu 2 obiective (16-50 si 20-250mm)
(filmeaza si 4K @30cps)
https://www.f64.ro/nikon-z-50-kit-16-50-dx---50-250-dx/p

2) acelasi aparat de mai sus, insa doar cu obiectivul 16-50mm
https://www.f64.ro/nikon-z50-kit-16-50mm-mirrorless/p

3) Canon M50 II (filmeaza si 4K @25cps)
https://www.f64.ro/......tm-negru/p

Ce as lua eu?
Dintre acestea, probabil Z50-ul.
Nu e cine stie ce scula, un fotograf profesionist are un body ce costa 1.5-3 mii de euro, si obiective in valoare de inca 4-6 mii de euro,
plus alte echipamente necesare,
dar Z50 reprezinta minimul cu care poti castiga banii pentru un aparat de la nivelul urmator.
Si e un aparat pe care poti invata.
DACA iti dai interesul cu adevarat.
Fotografia e un hobby scump, si totodata nu foarte simplu, ca incepator.